Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Čapí hnízdo neobhájí ani seriál o nedokonalých dotacích na iDnes.cz

23. 3. 2016 - BRNO [Econnect/Sdružení příjemců evropských dotací]

Zmařené dotace, seriál řvoucí velkými písmeny na portálu iDnes.cz, má zajímavou historii. Vycházel již dříve jednou za měsíc, pak byl nejspíš pro nízkou popularitu odložen k ledu. V březnu 2016 ho redakce nejen oživila, ale věnuje mu nevídané úsilí, vydává ho denně, dokonce recykluje již pokrytá témata. Výčet dílů vypadá jako rešerše sloužící k obhajobě majitele vydavatelství Mafra Andreje Babiše v kauze Čapího hnízda. Podle Sdružení pro evropské dotace (SPED) je pochybná nejen intence zmíněného seriálu, ale i jeho argumentace zcela nesmyslně obviňující o dotaci žádající obce a organizace.

„Jedná se o naprosté nepochopení dotačního procesu,“ vysvětluje mylné obviňování starostů a místních organizací mluvčí sdružení Richard Budzák. „Seriál ukazuje prstem na starosty a místní organizace a obviňuje je z nepovedených dotačních projektů. Tito žadatelé se ovšem pouze snaží vyhovět poskytovateli dané dotace, potažmo poskytovatelem vybraným hodnotitelům projektu. Nemohou nijak ovlivnit, který dotační záměr bude vypsán a podle jakých kritérií bude hodnocen.“

Záměrem žadatelů přitom není plýtvání veřejnými prostředky, ale využití specificky definovaných dotačních projektů. Ilustruje to příklad seriálem kritizovaných rozhleden. Jejich smyslem je sloužit ke zvýšení kulturní hodnoty prostředí a přilákání cestovního ruchu, což dokazují slova místostarosty Suché Loze Petra Gazdíka: „Stavby jsme nezamýšleli jako rozhledny v pravém slova smyslu, ale jako odpočívadla na propojených turistických stezkách obcí Suchá Loz, Bánov, Nivnice, Korytná a Bystřice pod Lopeníkem.“ Krom toho byla jejich realizace silně omezena podmínkami pro stavby v chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty.

„Pokud se přidělené finanční prostředky nevyužijí, budou přiděleny jinam,“ připomíná Budzák. „Absurdně jsou napadáni žadatelé místo poskytovatelů dotací a jejich hodnotitelů. Ti rozhodují o podobě, kritériích a nakonec i smysluplnosti celého projektu.“ Lidé a organizace aktivně zvelebující krajinu jsou osočováni z maření dotací ve prospěch těch, kteří pro svou obec nedělají nic. Pochybná je nejen intence seriálu, který byl zázračně obnoven s kauzou Čapího hnízda, ale celá jeho argumentace.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz