Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Vrchní soud v Praze: Rozsudek, podle nějž stojí policejní databáze DNA mimo zákon je správný. Vydal ho ale nesprávný soud. Zjistili jsme to po třech letech.

19. 1. 2016 - PRAHA [Econnect/Iuridicum Remedium, z. s.]

Jiří Pivoda, kterého zastupuje Jan Vobořil z nevládní organizace Iuridicum Remedium, poukazoval zejména na chybějící zákonný základ kriminalistické databáze DNA, která je zřízena a spravována na základě utajovaného pokynu policejního prezidenta, což je v přímém rozporu s judikáty Evropského soudu pro lidská práva, které říkají, že do práva na ochranu soukromí lze omezovat pouze na základě zákona. V daném případě by měl zákon určovat základní pravidla fungování databáze DNA včetně pravidel uchovávání a likvidace osobních údajů. Sporné je také uchovávání profilů u hospodářských trestných činů, kde si lze jen těžko představit využitelnost důkazů DNA.

Zákon o DNA, na jehož přípravě se IuRe podílelo, a který byl podepsán 59 poslanci, je nyní v prvním čtení v Poslanecké sněmovně. Vláda, která poslanecký návrh odmítá se v reakci na tento návrh usnesla, že ministerstvo vnitra má spolu s ministerstvy spravedlnosti a zdravotnictví připravit do června 2016 vládní verzi zákona.

„Nechceme před doručením písemného rozhodnutí zaujímat stanovisko, jestli je chyba na straně Obvodního soudu pro Prahu 7, Městského soudu v Praze nebo Vrchního soudu v Praze. V každém případě jde o špatný obrázek justice, která není schopna efektivně ochránit oprávněné zájmy žalobce proti policejním složkám,“ uvedl Vobořil. „ Jenom skutečnost, že Vrchní soud v Praze dojde k závěru o věcné nepříslušnosti po třech letech, co mu odvolání leží na stole, je alarmující,“ pokračoval v kritice. „Vedle toho zda budeme podávat ve věci dovolání tak budeme s klientem řešit i otázku, zda podáme žádost o odškodnění za průtahy v řízení,“ uzavřel Vobořil.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz