Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Olympijské ideály nemají v zemi diktátora šanci zvítězit

12. 6. 2015 - PRAHA [Econnect]

Desítka sportovců, policisté porušující zásady férového sportovní klání, skandující fanoušci požadující dodržování pravidel. Tak vypadal happening organizací Člověk v tísni a NESEHNUTÍ, který se dnes odehrál na náměstí Republiky v Praze. Svým poselstvím odkazoval k zahájení 1. Evropských her, které dnešním dnem začínají v Baku, hlavním městě Ázerbájdžánu. Prostřednictvím této akce organizátoři upozorňují na hrubé porušování lidských práv v této kavkazské zemi, stejně jako to dnes učinily organizace v mnoha dalších evropských městech.

Náměstí Republiky se dnes proměnilo v improvizované sportovní kolbiště, kde proběhl boxerský zápas a fotbalové utkání. Do ringu a na hřiště však nenastoupily dva sportovní týmy, nýbrž celky lidskoprávních aktivistů a represivních složek. Zpočátku standardní sportovní klání se před očima přihlížejících postupně měnilo v neférovou přesilovku. „Nejvíce ilustrující mi přišlo, když rozhodčí v masce prezidenta Alijeva svévolně měnil pravidla hry v neprospěch lidskoprávních aktivistů a ignoroval fauly, či je spíš mlčky schvaloval,“ řekla Diana Gregorová z NESEHNUTÍ. Původně férový boxerský a fotbalový zápas se tak v průběhu děje změnil v lynč ze strany policistů.

Akci podpořila svojí účastí a projevem i předsedkyně podvýboru pro lidská práva Poslanecké sněmovny Markéta Adamová.

Happening se konal v rámci koalice Sport for rights, která požaduje ukončení útoků proti občanské společnosti v Ázerbájdžánu a propuštění vězněných novinářů a obhájců lidských práv, kterých je v současné chvíli více než osmdesát. Podobné akce se dnes konají také v mnoha dalších evropských městech - v Barceloně, Berlíně, Ženevě, Londýně, Oslu, San Foca (Itálie), ve Tbilisi,  Varšavě, v Záhřebu a také v Bělorusku probíhá online protest. Obhájkyně lidských práv a představitelka koalice Gulnara Akhundova, která byla nucena uprchnout do exilu, k tomu říká: „Sport nestojí nad lidskými právy. V předvečer Evropských her nechala vláda Ázerbájdžánu zatknout čelní představitele občanské společnosti a vrcholní představitelé evropského sportu mlčí. Proč je sport dnes synonymem korupce?“

Organizace Člověk v tísni a NESEHNUTÍ spolu s dalšími českými organizacemi také rozeslaly dopis Českému olympijskému výboru, ve kterém osvětlily konkrétní příběhy několika předních obhájců lidských práv, kteří byli teprve před pár týdny odsouzeni ve vykonstruovaných procesech. Upozorňují na to, že v případě Evropských her se nejedná pouze o sportovní událost, ale také o snahu ázerbájdžánského politického vedení legitimizovat svůj represivní režim. „Žádáme Český olympijský výbor, aby nepodporoval obraz Ázerbájdžánu coby země bez závažných společenských problémů a aby otevřeně požadoval propuštění politických vězňů,” vysvětluje Ivana Skálová z Centra pro lidská práva a demokracii Člověka v tísni.  Podobný krok v uplynulých dnech učinily například Německé olympijské sportovní svazy, které podpořily výzvu Zvláštního zpravodaje OSN pro situaci obhájců lidských práv a odmítly ignorovat porušování občanských práv a svobod v Ázerbájdžánu a kriminalizaci těch, kteří na to upozorňují.

Před třemi dny se za politické vězně v Ázerbájdžánu postavili také členové a členky Evropského parlamentu. Oblékli si trička vyzývající k propuštění Lejly Junus, ‎Emina Husejnova, ‎Rasula Džafarova a dalších a vyzvali parlament k přijetí nové rezoluce. Jednoznačně vyjádřili, že situaci v Ázerbájdžánu už nelze dále přehlížet. Desítky nevinných lidí sedí za mřížemi, zatímco diktatura pořádá za miliardy pompézní Evropské hry, na oko předstírá svobodnou zemi a svět tomu nečinně přihlíží.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz