Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Egyptská aktivistka nespravedlivě odsouzena na 3 roky vězení

14. 11. 2014 - PRAHA [Econnect/AI]

Yara Sallamová je obránkyně lidských práv působící v Egyptské iniciativě pro práva na ochranu osobnosti (EIPR). Je známá také svou aktivitou v oblasti práv žen. 21. června dorazila k prezidentskému paláci Itihadíja v Káhiře skupina demonstrantů. Yara Sallamová se protestu nezúčastnila, byla v té době zrovna na procházce se svým bratrancem ve čtvrti Heliapolis. Bezpečnostní složky je oba zadržely během zásahu po skončení protestu ve chvíli, kdy si kupovala vodu. Jejího bratrance druhý den propustili, Yara ale zůstala ve vazbě poté, co policie zjistila, že pracuje pro EIPR. Amnesty International ji považuje za vězeňkyni svědomí a požaduje její okamžité propuštění.

Yara byla spolu s 21 dalšími osobami zatčenými během protestu odsouzena 26. října ke třem letům vězení. Bezpečnostní složky budou skupinu navíc ještě tři roky po propuštění monitorovat. Obvinění zahrnovala „účast na nepovolené demonstraci, která ohrozila veřejný pořádek a bezpečnost“ a „ukazování síly s cílem vyděsit kolemjdoucí a ohrozit jejich životy“.

Podle obhájců Yary a celé skupiny důkazní materiál použitý u soudu neprokázal, že by se kdokoli z nich choval násilně. Rodiny obviněných ani veřejnost se soudu nemohly účastnit. Autority navíc oddělily obžalované od prostoru soudní síně přepážkou ze zabarveného skla, takže obžalovaní soud nemohli slyšet a nemohli hovořit se svými právníky. Soud navíc každému z obžalovaných uložil pokutu 10 000 Egyptských liber (30 000,- Kč) jako náklady na opravu budovy poškozené během protestů 21. června.

Pozadí případu

Podle svědectví Egyptské iniciativy pro práva na ochranu osobnosti skupina protestujících pochodovala k prezidentskému paláci Itihadíja, když je cestou napadli muži vyzbrojení rozbitým sklem, noži a meči. Když demonstranti dorazili na náměstí Ismailiya v Káhiře, bezpečností síly proti nim použily slzný plyn a zahnaly je do přilehlých ulic. Yara Sallamová je spolu s dalšími šesti ženami ve vězení al-Qanater, muži v káhirském vězení Tora.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz