Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Vánoční dárky nebo nutnost? Ministři schvalují enormní počet zakázek bez soutěže

17. 12. 2013 - PRAHA [Oživení/Otevřená společnost/Econnect]

Ministři Rusnokovy vlády od září 2013 zadali nebo hodlají zadat zakázky bez soutěže v hodnotě 2,854 mld. Kč, což je 6 krát více než za stejné období v minulém roce. Oživení, o. s. ve spolupráci s Otevřenou společností o.p.s. provedlo monitoring jednání vlády od září do prosince 2013. Od r. 2010 jsou totiž ministři povinni informovat vládu o všech nadlimitních zakázkách, které plánují zadat bez soutěže, v tzv. jednacím řízení bez uveřejnění.

Od září ministři takto zadali nebo chystají zadat celkem 78 nadlimitních zakázek v hodnotě 2,854 mld. Kč. Pro srovnání, ministři bývalé Nečasovi vlády za stejné období v r. 2012 schválili 18 nadlimitních zakázek bez soutěže v hodnotě 450 mil. Kč. Zadávání zakázek v jednacím řízení bez uveřejnění je zvláštní procedurou, která se má používat pouze ve výjimečných situacích, kdy nelze zadat zakázku na základě soutěže dodavatelů.

„Několikanásobný nárůst velkých státních zakázek zadávaných bez soutěže vládou, která je v demisi a nemá politickou důvěru, je alarmující. Nabízí se otázka, zda to je skutečně nezbytné nebo zde hrají roli skryté úmysly vytěžit co nejvíce z dočasných ministerských postů“, konstatuje Martin Kameník z Oživení.

Zakázky v jednacím řízení bez uveřejnění jsou mnohem více náchylné k manipulaci, jelikož na rozhodování nelze veřejně dohlížet a nepodléhají tržní soutěži. První informace o skutečné povaze zakázek jsou veřejně dostupné, až když je smlouva uzavřena. To už je však pozdě na účinnou reakci, pokud byly hrubě poškozeny veřejné zájmy.

„Každá vláda, a zejména vláda, která nemá důvěru Sněmovny, je povinna dbát maximální transparentnosti svého rozhodování. Jakmile se za stejné období, řádově, zvýšil počet zakázek bez soutěže, je takřka povinností aktivně poskytovat veřejnosti v předstihu podrobnosti o nich, zejména důvody, proč údajně nelze vyhlásit soutěž“, upozorňuje Oldřich Kužílek z Otevřené společnosti.

Vzhledem k alarmujícímu zjištění obě organizace vyzývají vládu k aktivnímu zveřejňování základních informací o plánovaných státních zakázkách bez soutěže nad rámec současné praxe. Zároveň vládu veřejně žádají o vysvětlení tak vysokého nárůstu počtu a objemu zakázek v jednacím řízení bez uveřejnění.

„Rozhodně si nedovolujeme hodnotit účelnost jednotlivých zakázek, pouze upozorňujeme na překvapivý nárůst počtu a objemu zakázek a na to, že státní zakázky bez soutěže by měly být od začátku podrobeny veřejné kontrole,“ uzavírá Martin Kameník.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz