Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Romové si svůj den připomněli i v Olomouci

9. 4. 2013 - OLOMOUC [Econnect/Charita Olomouc]

Tato akce začala od 15.00 v Café a Baru Mezi Světy (nábřeží Přemyslovců) hodinovým workshopem flamenga v podání Aires del Sur. V 17.00 zde následovala vernisáž výstavy fotografií s názvem Černá srdce fotografa Jindřicha Štreita (za účasti autora) a promítání stejnojmenného filmu Břetislava a Moniky Rychlíkových.

Celý pondělní podvečer, od 16.00 do 19.00 byl na olomouckém Horním náměstí věnován vystoupení romských tanečních a hudebních souborů. Program na tomto místě potom zakončila známá romská kapela Imperio. Na pondělí 8. dubna 2013 připravila Charita Olomouc ve spolupráci se Společenstvím Romů na Moravě akce připomínající Mezinárodní den Romů. Na olomoucké Horní náměstí, do Café a Baru Mezi Světy i Jazz Tibet Clubu zavítaly čtyři stovky zájemců na různé koncerty či vystoupení připomínající rozmanitost romské kultury.

Program oslav Mezinárodního dne Romů vyvrcholil koncertem kapel Bitumen beat a Terne čhave v olomouckém Jazz Tibet Clubu.

„Letošní ročník těchto veselím naplněných oslav se povedl. Nemůžeme si stěžovat na nezájem lidí a i vysvitnuvší slunce, předzvěst skutečného příchodu jara, nám udělalo radost,“ konstatoval spokojený spolupořadatel Petr Macek z Charity Olomouc.

Cílem akce je oslavit tento den se širokou veřejností, přiblížit lidem tradiční romskou kulturu a přispět tak ke snížení napětí mezi společností a minoritními skupinami.

Tento den slaví Romové na celém světě. Připomínají si tak historicky první světový kongres Mezinárodní romské unie, který se konal poblíž Londýna v roce 1971. Účastníci kongresu, kterých byly necelé tři desítky, se usnesli na podobě romské vlajky a romské mezinárodní hymny. V té době delegáti sjezdu oficiálně ustanovili první Mezinárodní romskou organizaci International Romani Union (IRU). Zároveň schválili oficiální označení Rom místo Cikán.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz