Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Nejlepší experti na přírodu? Již i divoká zvířata přispívají na českou Wikipedii

5.10.2012
PRAHA [Wikimedia ČR, o.s.]
Autor: Petr Brož, tel: 721736424

Wikipedii dnes zná téměř každý uživatel Internetu. Tato celosvětová mnohojazyčná encyklopedie dnes zdarma nabízí snadno dostupné nepřeberné množství informací z řady oblastí. Málokdo však ví, že její obsah píší sami její čtenáři. Za existencí Wikipedie tak nestojí profesionální tým editorů, ale práce nepřeberného množství neplacených dobrovolníků, tzv. wikipedistů. Ti ve svém volném čase tvoří její obsah. Články o specializované problematice často píšou zapálení amatéři bez potřebných zkušeností z oboru. Snadno tedy mohou přehlédnout chyby, které by expertům neušly. A byla to právě snaha získat ty největší experty na problematiku chráněných území, která nás přivedla k pokusu oslovit ty nejlepší z nejlepších. Divokou zvěř obývající tyto oázy nedotčené přírody u nás.

Obecným problémem lidských expertů je většinou nedostatek jejich volného času. Často totiž musí publikovat odborné zprávy a posudky, neustále se dále vzdělávat, cestovat mezi úřady a konferencemi a taktéž se věnovat svému výzkumu. Proto je složité získat část jejich drahocenného času na zlepšování české Wikipedie. Stejné je to i se zvířecími experty. I oni jsou většinu svého času zaneprázdněni sbíráním dozrávajících bobulí, vyrýváním kořínků či hledáním šťavnatých larev pod kůrou stromů. A proto jsme i my měli problém, jak zvířecí experty zaujmout. Jak je doslova dostat za klávesnici a přimět je ke psaní článků. Naštěstí víme, co na experty (alespoň ty zvířecí) platí! Stačil šťavnatý kousek tropického ovoce a chvíli počkat, až přijdou blíže. Za okamžik se již první zájemci o práci pro Wikipedii dostavili. A to dokonce s celou svou rodinou! Kéž by bylo tak snadné přitáhnout k psaní i lidské experty, vás, naše čtenáře! Bohužel zatím nevíme, jaký kousek budeme muset položit na tlačítko editovat na české Wikipedii, abyste se do jejího psaní zapojili.

První expert, který se představil jako prase divoké (Sus scrofa), se dal do psaní článku s chutí a vervou. Bylo na něm vidět, že přidává na Wikipedii své životní zkušenosti. Za chvíli byl vystřídán svým potomkem. Ten plný vědomostí získaných na nižším stupni vzdělání doplnil drobnosti a přidal společnou fotografii, na které zvěčnil svého rodiče během psaní. Celá prasečí rodinka měla možnost zapojit se do tvorby Wikipedie, jelikož ta je otevřená všem věkovým skupinám a může ji editovat naprosto každý. Společnou prací tak vytvořili velice povedený článek o Národním parku Šumava dostupný na adrese wikipedie.cz/Experti-na-prirodu, který zajisté další čtenáři ocení. Schválně se podívejte, jestli byste nechtěli něco po nich doplnit!

Aha, že není rozumět tomu, co rodinka napsala? Tak to je pro všechny lidské čtenáře stejné. Podobné problémy byly i s příspěvky od dalších dvou editorů, datla černého (Dryocopus martius) a lišky obecné (Vulpes vulpes). Jak se ukazuje, zvířecí experti mají sice chuť se do psaní Wikipedie aktivně zapojit, ale s výsledky jejich práce mají lidé problémy. Jejich jazyk je pro nás k nepochopení. A proto potřebujeme při psaní Wikipedie pomoci od druhých nejlepších expertů, tedy od vás, čtenářů Wikipedie! Až příště otevřete stránku na české Wikipedii, nebojte se stisknout tlačítko editovat a přidat pár informací, které o daném tématu víte. Není to nic těžkého a jak je vidět, zvládl to například i datel černý. Připojte se k nám v projektu Chráněná území a pomozte tato území fotografovat a zlepšovat články o nich! Více viz stránky na chu.wikimedia.cz a Facebooku.

S touto nezvyklou reklamní kampaní se nyní můžete setkat na Internetu a taktéž v tisku. Za jejím vznikem stojí občanské sdružení Wikimedia Česká republika. Sdružení, které podporuje projekty Wikipedie a vznik svobodného obsahu v České republice. Kampaň vznikla ve spolupráci s reklamní agenturou JandL, marketing a reklama, s.r.o., mediálně akci podpořilo vydavatelství Respekt Publishing, a.s., časopis Příroda, časopis Naše příroda, internetový portál Přírodovědci.cz, česká internetová verze National Geographic a Český svaz ochránců přírody (ČSOP).

Více o projektu Chráněná území a jak se zapojit naleznete na adrese www.chu.wikimedia.cz.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz