Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Ženská revoluce se nekonala - Zastoupení žen v politice po komunálních a senátních volbách

18. 10. 2010 - PRAHA [Econnect]

Komunální volby

Celkové průměrné zastoupení žen ve všech městech a obcích po volbách mírně vzrostlo z 24,92 % na 26,29 %. Výrazněji narostlo zastoupení žen ve statutárních městech: z 19,5 % na současných 22,8 %. Nejvyšší zastoupení žen bude mít město Chomutov (37,14 %), nejméně město Pardubice (10,26 %). Velký podíl na volebním úspěchu političek mají nestranická sdružení a menší politické strany, které byly ochotny nominovat na volitelná místa ženy spíše než velké strany (zejm. ODS a ČSSD). Příkladem může být město Opava, kde zastoupení žen vzrostlo z 6,6 % (3 ženy z 45) na 22,22 % (10 žen) a to zásluhou vítězné SOS (Strana pro otevřenou společnost), z jejíž kandidátní listiny sestavené zipovým způsobem žena/muž mandát získalo hned 9 žen.

Počet žen ve vedení statutárních měst závisí na povolebních vyjednáváních a podobě budoucích koalic. Největší šance na zvolení primátorkou má Ing. Pavla Brady (Opava, Strana pro otevřenou společnost), Eva Richtrová (Frýdek-Místek, ČSSD) a Alena Dernerová (Most, Sdružení Mostečané Mostu). Připomeňme, že v minulém volebním období jsem měli celkem tři primátorky. „Jsme rádi, že naše kampaň „Kuře tour“ na podporu žen, se kterou jsme objeli 14 velkých měst po celé republice, přinesla své ovoce,“ uvedla ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková.

Senátní volby

Do druhého kola senátních voleb postupuje celkem 7 žen, tři z nich na prvním místě. Vzhledem k tomu, že do boje o senátorská křesla vstupovalo pouze 37 žen (16 % všech kandidujících) a ve čtyřech obvodech bylo možné vybírat pouze z mužů, lze toto číslo považovat za dobrý výsledek. Pokračuje tak dlouhodobý paradox, kdy politické strany na jedné straně nominují do senátních voleb s každým volebním obdobím méně žen (16 % v roce 2010, 17 % v roce 2006, 19 % v roce 2004), stále více žen však v závěru uspěje.

Potvrzuje se tak trend, který jsme mohli sledovat i u sněmovních voleb, že lidé si přejí vyšší zastoupení žen v politice, politické strany však vytrvale umisťují své kandidátky na nevolitelná místa.
Obvody, v nichž senátní volby probíhají, momentálně zastupuje 24 mužů a 3 ženy, existuje tedy reálná naděje, že celkové zastoupení žen v horní komoře parlamentu vzroste i tentokrát. Podpořme ženy i ve druhém kole senátních voleb!


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Občanská společnost - návod k použití

Portál Občanská společnost - 
návod k použití Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz

- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz