Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Web je hračka, když používáte publikační systém TOOLKIT

16. 2. 2005 - PRAHA [Econnect]

-foto-
-foto-

Pokud je pro vás aktualizace webových stránek příliš obtížná nebo na ní prostě nemáte čas, může pro vás být řešením používání redakčního a publikačního systému. Tyto systémy obvykle zjednoduší práci na úpravách webových stránek na nezbytné minimum tak, aby tyto úpravy a vkládání nových textů zvládl i běžný uživatel. Jestliže se tedy chcete dozvědět o možnostech publikačního systému více, můžete navštívit webové stránky Econnectu, které vám tento nástroj představí a vysvětlí jeho výhody a možnosti. Redakční a publikační systém Econnectu se jmenuje TOOLKIT a jeho autoři tvrdí, že „web je s ním hračka“.

Co je TOOLKIT

TOOLKIT je redakční a publikační systém, který umožňuje jednoduchým způsobem vytvářet a spravovat webové stránky bez znalosti jazyka HTML. Pro správu stránek se pak stačí pomocí libovolného webového prohlížeče přihlásit k nástroji a přes přehledné vstupní formuláře vkládat či upravovat vaše data. Takovými daty mohou být např. novinky, články, akce, odkazy, tiskové zprávy a další, ale i stránka s kontakty či celý web. „Mezi výhodami použití TOOLKITu pro vytváření stránek bych rád uvedl snížení nákladů a času na aktualizaci stránek, jednoduché ovládání, takže se na správě může podílet i více lidí než jen webmaster, možnost začlenit TOOLKIT do stránek postupně, snadné změny vzhledu, či možnost vyměňovat zprávy a informace s jinými organizacemi,“ říká hlavní programátor TOOLKITu Honza Malík.

Proč stránky vznikly

„Nové stránky chtějí vedle TOOLKITu představit a vysvětlit výhody a principy využití publikačního systému jako takového,“ říká jejich tvůrce Martin Hladík. Na stránkách najdete podrobné vysvětlení výhod TOOLKITu a jeho funkcí a vlastností, najdete zde odpovědi na často kladené dotazy - např. Co je publikační systém, jak funguje. Na stránkách si můžete prohlédnout ukázky, jak vypadají formuláře, šablony a další součásti TOOLKITu pro uživatele, či ukázky jednotlivých funkcí a vlastností - katalogu, kalendáře, fotogalerie, databáze článků, zasílání novinek mailem, diskuse, souvisejících článků a odkazů a řady dalších. TOOLKIT si zde samozřejmě můžete přímo vyzkoušet - vložit akci, článek či vyzkoušet typy polí, které lze použít. Na stránkách nechybí podrobnější manuál jak TOOLKIT nastavit, ceník a kontakt na jeho tvůrce a poskytovatele (Econnect).

„Stránky TOOLKITu mohou také sloužit jako ukázka kvalitně zpracovaného webu. Využívají kaskádové styly (CSS), díky nimž je zajištěno oddělení obsahu od formy prezentace. To mimo jiné zvyšuje přehlednost HTML kódu, jeho datovou velikost a efektivitu indexování stránek fulltextovými vyhledávači. CSS také umožňuje uživatelům tisk stránky bez zbytečných menu a barevných podkladů. Výsledný HTML kód stránek a CSS jsou validní tzn. důsledně jsou dodrženy standardy těchto jazyků definované sdružením W3C. Stránky jsou rovněž optimalizovány pro fulltextové vyhledávače a při používání nekladou žádné bariéry pro lidi s různými postiženími.“ doplňuje Hladík.

Pro koho je TOOLKIT

TOOLKIT používají jak jednotlivci s jednoduchou webovou stránkou, tak i organizace s velkou redakcí a webem o velikosti portálu. Nejvíce dnešních uživatelů je vzhledem k zaměření aktivit Econnectu z řad neziskových organizací, nástroj je však díky svým širokým možnostem a flexibilitě vhodný i pro další subjekty jako ministerstva, školy, akademické instituce i firmy.

Pro příklad využití TOOLKITu můžeme zůstat přímo v Econnectu. Vedle technických služeb Econnect vytváří a spravuje i řadu stránek - Zpravodajský a informační portál občanského sektoru, Informační servis pro NNO, Kalendář akcí občanského sektoru či katalog odkazů Kormidlo. Všechny tyto portály jsou vytvářeny za pomoci TOOLKITu. TOOLKIT dále pro své stránky využívají například organizace Arnika, Greenpeace, Drop In, s jeho pomocí jsou vytvářeny portály jako Ekolist, Migrace online, Doma v ČR aj. Řadu dalších příkladů najdete přímo na stránkách o TOOLKITu.

Kdo TOOLKIT stvořil

Econnect TOOLKIT vyvíjí a stále zdokonaluje od roku 1999. Počátečním impulsem pro vytváření publikačního systému bylo především členství Econnectu v mezinárodní síti nevládních organizací APC - Asociace pro progresivní komunikaci, která se snaží s využitím informačních a počítačových technologií přispívat ke zlepšení životních podmínek lidí. TOOLKIT využívá řada členů APC, a tak jako Econnect jej nabízí k pronájmu nevládním organizacím po celém světě.

VYZKOUŠEJTE SI TOOLKIT SAMI!


Alena Mejstříková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

Alena Mejstříková

Autorka je redaktorka zpravodajství ECN a koordinátorka projektů.

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz