Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Sdružení LORM zpřístupňuje fond své odborné knihovny hluchoslepým

1. 4. 2008 - PRAHA [Econnect / Lorm]

Novou službu nabízí svým klientům občanské sdružení LORM – Společnost pro hluchoslepé, a to díky projektu tzv. digitalizace klasické černotiskové knihovny. Lidé s hluchoslepotou a se zrakovým postižením si dnes mohou z odborné knihovny sdružení zapůjčit vybrané tituly, které byly z tištěné knižní předlohy převedeny do elektronické podoby – tzv. digitální knihy. V této podobě si mohou titul „přečíst“ pomocí počítače, jenž je softwarově patřičně vybaven, ať už hlasovým či hmatovým výstupem, zvětšovacími programy s hlasovou podporou a podobně.

Službu digitální knihovny LORM mohou využívat všichni zájemci s duálním postižením zraku a sluchu různého stupně a s těžkým postižením zraku, kteří jsou držiteli ZTP či ZTP/P. Služba je spuštěna v online režimu na stránkách www.lorm.cz/cs/knihovna/. Tam se stačí zaregistrovat pomocí online formuláře nebo registraci provést osobně v pražském poradenském centru sdružení LORM. „Na základě registrace obdrží čtenář speciální heslo, pomocí kterého může do digitalizované knihovny vstoupit online přímo z webových stránek a vybraný titul si stáhnout do svého počítače,“ přibližuje fungování knihovny jeden z jeho tvůrců David Berenreiter.

Digitální knihy si však mohou zapůjčit i zájemci bez přímé vazby na internet, tedy i ti, kteří se nedostanou na webové stránky o.s. LORM. „Mysleli jsme i na tyto zájemce, kterým rádi digitální dokumenty zašleme prostřednictvím České pošty v podobě *.doc dokumentu na CD-ROMu nebo prostřednictvím elektronické pošty e-mailem,“ dodává Berenreiter. Služba je poskytována zdarma a v souladu s pravidly knihovního řádu a příslušného zákona řešícího autorská práva.

Občanské sdružení Lorm chce tímto způsobem zmírnit dopady hluchoslepoty. Hluchoslepota jako jedinečné postižení způsobuje potíže při komunikaci, prostorové orientaci i samostatném pohybu a přístupu k informacím. Zpřístupněním literárních zdrojů nabízí sdružení LORM svým klientům hlubší vhled do problematiky postižení zraku a sluchu a hluchoslepý člověk tak může být obohacen nejen o teoretické poznatky, ale i o celou řadu cenných rad, jež lze uplatnit v praktické rovině života.

Odborná knihovna LORM dnes čítá 751 titulů zaměřených na hluchoslepou a problematiku postižení zraku a sluchu. Jako taková se velkou měrou podílí na růstu povědomí o hluchoslepotě a slouží jako významný informační zdroj pro odborníky, zájemce z řad studentů speciální pedagogiky či jiných příbuzných oborů i laické veřejnosti.-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz