Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Na celém světě se bude demonstrovat za propuštění egyptského bloggera, v Praze také

8. 11. 2007 - PRAHA [Econnect / Amnesty International]

Celosvětová iniciativa za propuštění uvězněného egyptského bloggera Karíma Ámera pořádá další sérii protestů na připomenutí jednoho roku, který uplynul od jeho uvěznění. K protestům se připojí také pražská skupina Amnesty International. Demonstrace před egyptským velvyslanectvím se uskuteční zítra v poledne.

Protestní shromáždění se uskuteční ve více než patnácti hlavních městech po celém světě v pátek 9. listopadu. Pražští aktivisté se v tento den od dvanácti do třinácti hodin sejdou před egyptskou ambasádou v Pelléově ulici číslo 14 v Praze. Členové Amnesty International budou na tomto místě za Karíma protestovat již po druhé, v letošním dubnu tu hovořili s představitelem ambasády Ahmadem Sharifem a předali mu protestní dopis.

Egyptský blogger známý pod přezdívkou Karím Ámer byl zadržen kvůli vyjadřování svých názorů a letos v únoru odsouzen k čtyřletému vězení. Student je vůbec prvním, kdo byl v Egyptě odsouzen za kritiku náboženských autorit, islámu a prezidenta Mubaraka publikovanou na internetu. Rozsudek zněl: tři roky za „pohrdání náboženstvím“ a jeden rok za „hanobení prezidenta Egypta“.

„Amnesty International považuje Karíma Ámera za vězně svědomí, který je vězněn pro vyjadřování svých názorů. Požadujeme proto jeho okamžité propuštění,“ říká Lamis Khalilová, členka Koordinačního výboru AI ČR.

Svoboda slova pod tlakem

Obránci lidských práv jen před několika měsíci kritizovali rozsudky egyptského soudu vynesené nad čtyřmi novináři. Ty jsou podle Amnesty International součástí cílené kampaně, která má za cíl umlčení kritických hlasů. Editoři Ibrahim Eisa z deníku Al-Dustour, Wael al-Abrashy z týdeníku Sawt al-Umma, Adel Hammouda z týdeníku Al-Fajr, a Abdel Halim Qandil, někdejší editor týdeníku Al-Karamaeach, byli dne 13. září odsouzeni k jednomu roku vězení. Procesy dokládají potřebu změnit kontroverzní tiskový zákon v Egyptě, uvedla AI.

Všem odsouzeným byla navíc udělena pokuta ve výši 20.000 egyptských liber (zhruba 2500 amerických dolarů). Byli shledáni vinnými ze „zveřejňování nepravdivých informací, které měly narušit veřejný pořádek“. Muži byli v odvolací lhůtě propuštěni na podmínku.

K odsouzení novinářů posloužil článek č. 188 egyptského trestního zákoníku, podle kterého bude každý, kdo „se špatným úmyslem publikuje nepravdivé informace, prohlášení nebo zprávy, které mohou narušit veřejný pořádek“, potrestán odnětím svobody v maximální době trvání jednoho roku a pokutou ve výši do 20.000 egyptských liber. Pracovníci AI se jako pozorovatelé v dubnu letošního roku části procesu zúčastnili.

V červenci 2006 přijal parlament kontroverzní tiskový zákon, který omezil svobodu vyjadřování. Nezávislé a opoziční noviny v protestu proti novému opatření na jeden den pozastavily svou práci, stovky pracovníků médií také protestovaly před budovou egyptského Národního shromáždění.


-red-

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

-red-

(Článek je redakčně upravenou tiskovou zprávou některé z nevládních organizací. Jméno organizace uvádíme v záhlaví zprávy.)

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz