Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Egypt: Vláda zavřela do vězení blogera za jeho názory

23. 2. 2007 - PRAHA [Econnect/HRW]

Egyptská vláda odsoudila do vězení blogera za jeho názory, které zveřejnil na internetu. Přestože již dříve zadržela několik osob v souvislosti se šířením kritických názorů na internetu, jedná se nyní o první případ, který skončil nepodmíněným trestem. Podle Human Rights Watch (HRW) tím egyptská vláda ohrožuje svobodu projevu v prostředí internetu.

Soud v Alexandrii odsoudil Abd al-Karim Nabil Sulaimana na 4 roky do vězení za údajné hanobení islámu a prezidenta a za „šíření informací, které měly narušit veřejný pořádek“. Podle novinářů, kteří se zúčastnili procesu, vynesl soudce Ayman al-Akazi rozsudek během krátkého pětiminutového slyšení.

Dvaadvacetiletý bývalý student islámské právní vědy na Al-Azhar University Sulaiman byl na internetu známý pod nickem Karim Amer. Po stížnostech podaných univerzitou stanul Sulaiman před soudem v listopadu loňského roku, kde čelil obvinění v souvislosti se svým blogem, ve kterém kritizoval islám, vedení univerzity a prezidenta Husní Mubaraka.

Tajní policisté zadrželi Sulaimana v jeho domově v říjnu 2005, 4 dny poté, co kritizoval muslimské povstalce a islám v článku o sektářských potyčkách, ke kterým došlo v jeho bezprostředním okolí. Úřady ho zadrželi na 12 dní a posléze ho propustili bez obvinění.

„Tento rozsudek se stal mrazivým precedentem v zemi, kde blogy dosud sloužily jako okno ke svobodě projevu,“ uvedla Sarah Leah Whitson, ředitelka oddělení HRW pro Střední Východ. „Egyptská vláda by měla dostát svým závazkům ohledně svobody projevu a okamžitě propustit Sulaimana.“

V loňském roce policie zadržela také známého egyptskýého blogera a aktivistu Alaa Ahmed Seif al-Islama na nenásilném shromáždění. Společně s ním bylo zatčeno dalších deset aktivistů. Alaa v předloňském roce získal cenu Best of The Blogs organizace Reportéři bez hranic a je blízký spolupracovník Association for Progressive Communications (APC), jejíž členem je také Econnect. Alaa byl nakonec po několika týdnech bez obvinění propuště.


Pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Související odkazy

Občanská společnost v EU - návod k použití

http://obcan.ecn.cz/eu
Občanská společnost
Praktické informace jak využít občanská práva v Evropské unii Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz