Zelený kruh začal mapovat překážky, se kterými se při přípravě/realizaci adaptačních opatření potkávají zástupci veřejné správy a městských organizací. Mapování proběhlo v roce 2022 formou hloubkových rozhovorů (11 organizací, 5 setkání) a anketního průzkumu (700+ oslovených, 130+ respondentů vyplnilo dotazník). ::životní prostředí::
„Nové nebe, nová země,“ biblický verš z knihy Zjevení Janovo, byl ústředním heslem letošního Farářského kurzu, který tento týden probíhal na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Kurz organizoval Spolek evangelických kazatelů (SpEK) Českobratrské církve evangelické a téma přednášek, prezentací a workshopů - otázka „Čím nás křesťanství vybavuje pro ekologickou krizi?“ – přilákalo přes 200 farářek a farářů i výpomocných kazatelek a kazatelů a dalších hostů z Česka i zahraničí. ::životní prostředí::
Nadační fond ŠKODA AUTO vyhlašuje grantovou výzvu Krakonošovy zahrádky zaměřující se na ochranu přírody a podporu biodiverzity. Zapojit se do ní mohou města, obce nebo příspěvkové organizace z Mladoboleslavska, Rychnovska, Vrchlabska a Jilemnicka. Až do 28. února 2023 mají možnost ucházet se o finanční příspěvek ve výši až 250 000 korun na podporu projektů zabývajících se celkovou obnovou ekosystémů právě na území výše zmíněných regionů. ::životní prostředí::
Jedle bělokorá patří k našim původním dřevinám s nejvyšší produkcí dřeva. Současně je významnou zpevňující i meliorační dřevinou. Zároveň zvyšuje biodiverzitu lesních ekosystémů svou vysokou tolerancí k zástinu. Její význam je tedy ekonomický i ekologický. Lesníci usilující navýšit podíl jedle v našich lesích se v posledních letech potýkají s nedostatkem rovnoměrných srážek a zejména se vznikem rozsáhlých kalamitních holin v důsledku rozpadu smrkových porostů.
Na kalamitních holinách působí extrémní klimatické stresové faktory, jako jsou vysoké a nízké teploty, nerovnoměrná vlhkost, silný sluneční osvit. Vinou vysokých teplot, ale i mrazů zde roste riziko vysušování. Proto jsou podmínky pro přímou výsadbu jedle nepříznivé.
Jednou z možností, jak vnést úspěšně jedli na kalamitní plochy je využití porostů přípravných dřevin a technologie podsadeb v rámci dvoufázové obnovy. Použití pionýrských dřevin na stávajících holinách umožňuje větší časovou a prostorovou variabilitu při vytváření následných porostů s vyšším potenciálem budoucí stability. ::životní prostředí::