Tiskové zprávy NNO
K ochraně horských partií chráněné krajinné oblasti Jeseníky a národní přírodní rezervace Králický Sněžník napomáhá několikaletý projekt Agentury ochrany přírody a krajiny ČR [1]. Počítá se záchranou vzácných druhů rostlin, které jinde na světě nerostou, pastvou či budováním oplocenek na ochranu listnáčů. Nezapomíná ani na obnovu některých stezek pro návštěvníky. Projekt má sebou má první úspěšný půlrok, financován je z Operačního programu Životní prostředí.
::životní prostředí::
Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ) uspořádala v úterý 7. ledna 2025 v Praze diskusní seminář věnovaný výsledkům 16. konference smluvních stran Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti (COP16). Odborníci z Ministerstva životního prostředí a akademické sféry přiblížili složité vyjednávání o budoucnosti naší planety a zdůraznili naléhavost ochrany biodiverzity.
::životní prostředí::
Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o úspěšných žalobách proti odmítání jejich účasti ve stavebních řízeních pro dálnici D1106 a D4901, který vyšel na Denikreferendum.cz (07.01.2025).
::životní prostředí::
Vánoční svátky skončily a většina z nás teď řeší otázku, co s vánočním stromkem. Zatímco umělé stromky jednoduše uložíme zpět do skříně, ty živé vyžadují specifický přístup, abychom je zlikvidovali ekologicky a šetrně k přírodě. Možnosti likvidace se navíc liší podle regionu. Přinášíme vám proto přehled způsobů, jak správně naložit se stromky, doplněný o konkrétní informace z Prahy, Brna, Ostravy a také inspiraci z Bratislavy.
::životní prostředí::
Veřejnost uvádí do Formuláře o odpalování Společnosti pro zvířata své traumatické a tragické "zkušenosti" vlivem explozí tzv. zábavní pyrotechniky, kterou odpaluje, stále legálně, bezohledná část veřejnosti. Lidé píši o zranění zvířat, o úhynech zvířat, předčasných porodech zvířat, o traumatech a panice, o dlouhodobé úzkosti svoji i zvířat po celý prosinec a na začátku ledna.
::životní prostředí::
Karvinské spolky vyzývají občany, aby zaslali ministerstvu připomínky ke stavbě obří průmyslové zóny u Šikmého kostela a dali jasně najevo, že s devastací krajiny staré Karviné nesouhlasí. Developerská firma Panattoni totiž na konci loňského roku zahájila proces posuzování vlivu na životní prostředí (tzv. EIA) k záměru „Panattoni Smart Park Karviná“. Chce pozemky u kostela koupit od Bakalova Asentalu a postavit na nich obří průmyslovou zóny v samotném srdci staré Karviné. To se nelíbí místním spolkům, které se léta snaží o obnovu poddolovaného území Karviné s obrovskou historickou, kulturní i přírodní hodnotou. Ve hře je totiž právě ucelená zelená plocha s tisíci stromy, u níž bylo iniciováno prohlášení za krajinnou památkovou zónu a Karviná si ve strategii rozvoje města vytyčila snažit se dokonce o zařazení mezi památky UNESCO. Odpůrci budou do 10. ledna zasílat ministrstvu písemné připomínky k záměru a burcovat veřejnost k zapojení.
::životní prostředí::
Od prosince mohou Brňané i návštěvníci moravské metropole využívat další sdílené auto s
pevným parkovacím místem. Nové stanoviště Autonapůl vzniklo na parkovišti Pod
platanem, v těsné blízkosti nástupišť 5 a 6 brněnského hlavního nádraží. Zájemci tam
najdou šedou Škodu Scala s automatickou převodovkou. Další novinkou ve flotile
brněnského carsharingu je čerstvě dodaný elektromobil Renault Megane E-tech s pevným
parkovacím místem v Cyrilské ulici u Impact Hubu. Elektrický Renault Zoe se pak přesunul
na Staré Brno. Autonapůl provozuje v Brně celkem 45 vozů, v celorepublikovém měřítku je
to pak 90 aut.
::životní prostředí, regionální rozvoj::
Neschopnost vlád zajistit pořádek a ochranu lidí, zvířat a prostředí umožňuje extrémistům a bezohledným lidem pořizování a nakládání s nebezpečnou zábavní pyrotechnikou, obsahující výbušniny a toxické látky. Těmi jsou vědomě nebo nevědomě zabíjeni lidé a zvířata.
::životní prostředí::
Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o rekordním zprovoznění různých úseků dálnic s řadou rizik do budoucna, který vyšel v časopise A2 (02.01.2025).
::životní prostředí::
V roce 2024 byl spuštěn projekt DeKLARed ADAPTRegions, který je financovaný z programu Interreg Rakousko - Česko 2021 – 2027. Cílem projektu je podpořit adaptační opatření v reakci na klimatickou změnu a vytvořit podmínky pro jejich efektivní zavádění v příhraničních regionech České republiky a Rakouska. Změna klimatu patří mezi největší výzvy, kterým regiony čelí. Intenzivně obhospodařovaná zemědělská krajina, přírodně i památkově chráněná území a přehřívání sídel jsou oblasti, kde je nezbytné hledat komplexní a přírodě blízké řešení. Projekt usiluje o posilování spolupráce mezi jednotlivými regiony a zapojení všech zainteresovaných stran včetně široké veřejnosti.
::životní prostředí::
Kategorie F2 a F3 venkovní „zábavní“ pyrotechniky (podle zákona 206/2015 Sb., o pyrotechnických výrobcích a zacházení s nimi a o změně některých zákonů (zákon o pyrotechnice), kompakty o desítkách a stovkách ran – římské svíce – fontány – ohňostroje – pumy – bomby – petardy aj., obsahují směsi výbušnin až do 1 kg a to jen v jednom produktu! Spolu s dalšími chemickými látkami jsou velkou hrozbou pro zdraví a životy lidí a zvířat, kontaminují naše životní prostředí (včetně zahrad, vod, rybníků….) a jsou bezpečnostním rizikem.
::životní prostředí::
„Česká legislativa a právní rámec není úplně připraven na to, jak nakládat s věcmi, které mají být součástí cirkulární ekonomiky,“ uvedl ve své úvodní řeči na konferenci: Předcházení vzniku odpadu v kulturních institucích náměstek primátora pro kulturu, cestovní ruch a památkovou péči Jiří Pospíšil. Tato slova dobře shrnula problematiku, kterou za finančního přispění Ministerstva životního prostředí řešila České federace nábytkových bank a reuse center a organizace art re use v rámci společného projektu.
::životní prostředí, kultura::
Ministerstvo pro místní rozvoj s dílčími úpravami stvrdilo územní rozhodnutí Městského úřadu Bruntál k přehradě Nové Heřminovy. Hnutí DUHA Jeseníky nebude do procesu povolování této přehrady zasahovat správní žalobou ani dalšími právními kroky. Hnutí DUHA považuje za vhodnější řešení suchou nádrž a jeho jesenická místní skupina se bude i nadále angažovat v komplexní protipovodňové ochraně.
::životní prostředí::
"Silvestr je pro zvířata a pro mnoho lidí nejhorším dnem v roce, celý prosinec a leden jsou náročné. 10 - 15 procent bezohledných lidí, kteří odpalují působí škody na zdraví a životech zvířat, působí jim traumata, stejně jako lidem. Mnoho lidí má kvůli odpalování a explozím zdravotní problémy, psychické i fyzické. Do ovzduší jsou emitovány vysoce toxické látky a výbušniny ... a o pár set kilometrů na východ trpí a umírají lidé a zvířata výbušninami ve válce. Je to smutné a ostudné, že jsou tyto produkty stále legální a k dispozici," uvádí Judit Laura Krásná, zástupkyně Společnosti pro zvířata.
::životní prostředí::
Compassion in World Farming (CIWF) vítá závazek Evropské komise začít v roce 2026 realizovat slíbenou reformu legislativy týkající se welfare zvířat. Prioritou mají být návrhy na zákaz klecových chovů. Eurokomisař pro welfare zvířat Olivér Várhelyi na posledním plenárním zasedání Evropského parlamentu v roce 2024 ve Štrasburku tímto závazkem reagoval na přání lidí z Evropy, včetně 1,4 milionu těch, kteří podpořili evropskou občanskou iniciativu Konec doby klecové. Eurokomisař však nestanovil žádný časový plán pro předložení kompletní revize právních předpisů o welfare zvířat.
::životní prostředí::
Ministerstvo zemědělství nečekaně a těsně před vánočním obdobím předložilo návrh na zásadní předělání dohodnutého nástroje na ochranu půdy před vodní erozí v rámci dotací ze Společné zemědělské politiky (SZP). Letos byl přitom zaznamenán rekordní počet erozních událostí. Účinnější podmínky měly po opakovaném odložení platit od července 2025. [1] Nový návrh by mohl místo původního významného zlepšení znamenat naopak zhoršení ochrany půdy oproti současnému stavu. Detailní podmínky návrhu nejsou zatím známy, ale pro ekologické organizace jsou způsob zveřejnění i předpokládatelné dopady návrhu nepřijatelné.
::životní prostředí::
Srdečně Vás zveme na hybridní diskusní seminář COP16: Světová konference stran úmluvy OSN o biodiverzitě aneb Co se podařilo a co nepodařilo dojednat? v úterý 7. ledna 2025 od 16:00 do cca 18:30, Informační centrum OSN v Praze, Praha 1, Železná ulice 24.
::životní prostředí::
Vláda ČR právě schválila Národní klimaticko-energetický plán (NKEP), který stanovuje cíle České republiky pro energetiku, dopravu a ochranu klimatu do roku 2030 a výhled do roku 2050. Oproti původní verzi z července obsahuje nižší emisní cíle pro roky 2030 a 2050 a zmizely všechny zmínky o rozšíření emisních povolenek na lokální vytápění a silniční dopravu (tzv. ETS2). Finální verze plánu stále nevyužívá potenciál obnovitelných zdrojů. Konec spalování uhlí v energetice nejpozději v roce 2033 zachován zůstal.
::životní prostředí::
|
Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
ke kterým se můžete připojit
Zpravodajství Econnectu
finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Tipy Econnectu pro oblast ŽP:
Významné kauzy ekologického hnutí
Seriál kauz, které ovlivnily vývoj ekologického hnutí v ČR připravil v roce 2003 časopis Sedmá generace, autor Martin Ander.
Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji
- E-mailové konference
(pro další informace a přihlášení piště správci):
- Názory a komentáře:
vytisknout
|