Tiskové zprávy NNO
Ministerstvo zemědělství se nadále snaží protlačit výstavbu přehrady na řece Bečvě oproti variantě suchého poldru, který by přitom i podle dřívějších studií Povodí Moravy [1, 2] měl stejný protipovodňový efekt jako přehrada, zároveň však značně snižuje negativní následky v krajině. Proti výstavbě přehrady se vyjádřila nejen řada akademiků a odborných organizací, ale také Olomoucký a Zlínský kraj, obce Hranice a Skalička, kterých se dílo přímo dotýká, a také další obce na řece Bečvě.
::životní prostředí::
V knize Malá lesní škola se dozvíte, jak si užít les. Andreas Kieling – známý dobrodruh a fotograf přírody – poutavě vyzrazuje tajemství lesa, díky nimž si pobyt v přírodě opravdu užijete. Dozvíte se, jak si poradit při bouřce či při setkání s divočákem, jak pozorovat zvířata, abyste je nevyplašili, a co všechno můžete zažít v lese při procházkách s dětmi. Při čtení Malé lesní školy pochopíte, proč se vyplatí věnovat přírodě více pozornosti a co můžete udělat pro její ochranu. Knihu vydává Nakladatelství KAZDA 22. března 2021.
::životní prostředí::
Ze Zprávy o životním prostředí České republiky 2019 vyplývá, že užívání pesticidů se poslední roky pomalu snižuje. Přispěl tomu i tlak organizací jako Hnutí DUHA či evropských ekologických organizací. Pesticidy v nadlimitním množství nebo “koktejlech” však lze stále nalézt zejména ve vodě, ale i v jídle. Přispívá tomu také nevhodné pěstování řepky a kukuřice.
::životní prostředí::
Slunečné počasí posledních dnů láká k vycházkám do přírody. Tam však na nás čeká nemilé překvapení v podobě nepořádku po loňské (a bohužel i letošní) „koronaturistické“ sezóně. Pojďme s tím společně něco udělat a #UkliďmeZaHumny…
::životní prostředí::
V aplikacích nanotechnologií v průmyslu i spotřebním zboží patří Česko už řadu let ke světové špičce. Nanotechnologie ale velmi dobře zapadají také do konceptu české zahraniční rozvojové spolupráce (ZRS). Nejen že mohou řešit specifické environmentální, zdravotní či technické problémy na lokální úrovni, každá z prioritních zemí ZRS navíc potřebuje podpořit adopci nových technologií k posílení místního podnikatelského sektoru.
::životní prostředí::
Návrh stavebního zákona má projít v rámci projednávání v Parlamentu dalšími překotnými změnami, které mají povolování staveb převést kompletně pod stát. To vše bez podpory napříč politickým spektrem. Naprostou nekoncepčnost a chaos – to nejčastěji vytýkali obsahu návrhu i způsobu projednávání účastníci semináře, který uspořádala místopředsedkyně Senátu Jitka Seitlová (KDU-ČSL) ve spolupráci s Asociací ekologických nevládních organizací Zelený kruh.
::životní prostředí::
Školáci a studenti z celé republiky odevzdali v minulém roce v rámci programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět k recyklaci celkem 87,3 tuny použitých baterií. Zároveň prohlubovali své znalosti v oblasti třídění, recyklace a předcházení vzniku odpadů. Loni mimo jiné plnili osvětový úkol, při němž vymýšleli recyklační zlepšováky, které podpoří třídění baterií a jejich rozumnou spotřebu. Ze škol přišlo celkem 240 vypracovaných zadání.
::životní prostředí::
„Ranní telefonát od strážce parku Oty (dříve známého jako Ranger Ota) nevěštil nic dobrého. Povodeň, uniklá zvířata, zničená ohrada? Nic takového. Ota se svěřuje, že si nejdříve myslel, že je u praturů srnka, ale vyklubalo se z ní pratuřátko!“, dělí se o pozdvižení z víkendu správce parku Břeněk Michálek.
::životní prostředí::
Úklidu různých pozůstatků po sovětské armádě se dnes věnovali ochránci přírody v rezervaci divokých koní a dalších velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Z pastvin odklidili a nechali odvézt protitankové jehlany nebo betonové panely. Ty byly původně skryté v husté vegetaci. Velcí kopytníci ji ale po několika letech pastvy potlačili, takže betonové zbytky byly dobře viditelné.
::životní prostředí::
Další z případů zvířecích tragédií, která jen potvrzuje, že celý systém je špatně: zvířata jsou živí tvorové, nikoliv živé konzervy na dopravu masa po celém světě.
::životní prostředí::
Prvním přírůstkem v rezervaci velkých kopytníků se letos stalo tele pratura. Na svět sice přišlo již v sobotu 13. února, ale až dnes se ho podařilo vyfotografovat. „Matka totiž mládě v prvních dnech po porodu odkládá na bezpečné místo, například do houští. Tam na ni tele čeká, zatímco matka se pase spolu se stádem. K mláděti se vrací jen několikrát denně, aby ho nakojila,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina. Podobnou strategii, jak zajistit mláděti bezpečí v prvních dnech života, mají v přírodě i další živočišné druhy, například srnky.
::životní prostředí::
Současný stav lesních půd v řadě oblastí nemůže garantovat dlouhodobou udržitelnost lesního hospodaření. V lesích Česka převažují silně a středně kyselé půdy, ve kterých jsou nízké až velmi nízké koncentrace hlavních živin (vápník, hořčík, draslík, fosfor) především ve svrchní minerální půdě, a to až do hloubky 40 cm. Proto je nutno počítat ve větší míře, než dosud bylo běžné, s chemickou meliorací (hnojením) a citlivou volbou dřevinné skladby.
::životní prostředí::
Město Brumov-Bylnice na Zlínsku proměňuje odpadové hospodářství. Zavádí do něj takzvaný chytrý systém evidence odpadů. Ten bude umět sledovat naplněnost popelnic. Dalším krokem, který vedení města v Brumově-Bylnici zvažuje, je vznik takzvaného re-use centra. Jeho cílem je využít předměty, které majitel odložil do sběrného dvora.
::životní prostředí, regionální rozvoj::
V důsledku války byla v Sýrii vážně poškozena průmyslová i veřejná infrastruktura. To mělo za následek devastaci nejen zdrojů pitné vody, ale také kompletního systému čistění a vypouštění odpadních vod. Ze strany místní samosprávy v Hazzah byl proto projeven enormní zájem o případnou pomoc při řešení situace s odpadními vodami. Česká rozvojová agentura vypsala loni mimořádnou výzvu svého Programu B2B, v rámci níž mimo jiné podpořila zpracování studie proveditelnosti čistírny odpadních vod pro místní část Hazzah ve východní Ghútě, které se ujala česká společnost Vodní zdroje Ekomonitor spol s r.o.
::životní prostředí::
Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika o rizicích schválené výstavby oderské větve kanálu Dunaj-Odra-Labe a plánu dovážet kontejnery z Asie na Hodonínsko k Holíči a o porušování zákonů při přípravě dálnice D52 u Mikulova a D1 u Přerova, který vyšel ne serveru Sedmagenerace.cz (22.02.2021).
::životní prostředí::
Zástupci spolku Česko za klima předali v prosinci vládě a poslancům podpisové archy petice požadující, aby vrchní státní představitelé začali aktivně jednat v ochraně klimatu. Výbor pro životní prostředí poslanecké sněmovny nyní na základě petice zaúkoloval Ministerstvo životního prostředí a Ministerstvo průmyslu a obchodu, aby přepracovaly české klimatické plány a zahrnuly v nich cíl klimatické neutrality do roku 2050.
::životní prostředí::
Článek předsedy Dětí Země Miroslava Patrika k nálezu Ústavního soudu o tom, že zákonodárci nemají zájem, aby spolky připomínkovaly stavby se středně velkým vlivem na krajinu, který vyšel na serveru Deníkreferendum.cz (19.02.2021). Děti Země se sice těmito stavbami příliš nezabývají, ale považují to za znak arogance moci.
::životní prostředí::
Průměrný Čech má doma 200-300 knih a průběžně mu přibývají další. Mnohé tak končí „ve druhé řadě“ či v banánové krabici, někdy už navždy. Dát jim šanci na druhý život pomáhají KnihoBudky a veřejné knihovničky, které najdete nyní i v mapě projektu www.KAMsNIM.cz.
::životní prostředí::
Tiskový komentář Hnutí DUHA, Českého svazu ochránců přírody a České společnosti ornitologické k dnešnímu schválení bezprecedentního ohrožení chráněných živočichů a rostlin v Zemědělském výboru Poslanecké sněmovny při projednávání tzv. invazní novely zákona o ochraně přírody a krajiny:
::životní prostředí::
|

Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
ke kterým se můžete připojit
Zpravodajství Econnectu
 finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.
Tipy Econnectu pro oblast ŽP:
Významné kauzy ekologického hnutí
Seriál kauz, které ovlivnily vývoj ekologického hnutí v ČR připravil v roce 2003 časopis Sedmá generace, autor Martin Ander.
Diskuse o životním prostředí a regionálním rozvoji
- E-mailové konference
(pro další informace a přihlášení piště správci):
- Názory a komentáře:
vytisknout
|