Tiskové zprávy NNO
Na 25. zasedání Rady KRNAP vznikla dohoda mezi Správou KRNAP a Radou KRNAP na návrhu Zásad péče o Krkonošský národní park a jeho ochranné pásmo na roky 2023–2038.
::životní prostředí::
Značka Frosch představuje průlomový recyklovatelný sprej a posouvá udržitelnost na novou úroveň. Udržitelnost staví na detailech a má smysl, pokud se k ní přistupuje smysluplně. Frosch vyvinul skutečně stoprocentně recyklovatelný obal, tak zvaný 3R sprej.
::životní prostředí::
Tým odborníků z Mendelovy univerzity v Brně již od poloviny roku 2020 realizuje v Etiopii, konkrétně v okrese Arba Minch Zuria, projekt České rozvojové agentury, jehož cílem je rozvoj a stabilizace systému produkce, zpracování a komercializace ovoce v zájmu zlepšení výživy, zdraví a obchodních příležitostí. Okres Arba Minch Zuria je významnou ovocnářskou oblastí, která vyprodukuje cca 15 % veškerého ovoce Etiopie (zejména manga, banánů, citronů a papáj).
::životní prostředí::
Dvě mláďata jeřábů popelavých se vylíhla v ptačím parku Josefovské louky, který spravuje Česká společnost ornitologická (ČSO). Je to vůbec poprvé, co se tady jeřábům podařilo vyhnízdit. Tento chráněný druh je známý svou plachostí a skrytým způsobem života. Vyhnízdění obezřetných jeřábů i přes stále vzrůstající návštěvnost ptačího parku ČSO je dalším důkazem toho, že obnovené mokřady mohou skvěle sloužit ptákům i lidem.
::životní prostředí::
Najväčší slovenský výrobca slnečných kolektorov THERMO|SOLAR Žiar, s. r. o. zabezpečuje okrem výrobnej činnosti i odbornú prípravu inštalatérov fotovoltických systémov, odbornú prípravu inštalatérov slnečných tepelných systémov a kombinovaný modul pre oba systémy FV+FT. Jedno školenie vyjde na 390 EUR, obe spolu na 540 EUR (s DPH). Informuje o tom Alfréd Gottas, riaditeľ THERMO|SOLARU.
::životní prostředí::
Česko připravuje zásadní strategické dokumenty, které mají popsat cíle a postup v oblasti ochrany klimatu a transformace energetiky. Veřejná konzultace přípravy prvního z nich, nového Vnitrostátního plánu ČR v oblasti energetiky a klimatu (NECP) [1] ale vázne. Ministerstvo průmyslu a obchodu ji spustilo teprve minulý týden. [2] Připravený návrh strategie má přitom Česká republika odeslat Evropské komisi do konce letošního června. Nevládní organizace sdružené v Klimatické koalici zpracovaly na základě formuláře veřejné konzultace shrnutí svých priorit k připravované strategii. Veřejnost ho najde na webové stránce Klimatické koalice. [3]
::životní prostředí::
Změna klimatu existuje a je za ní zodpovědný člověk, shoduje se v novém průzkumu většina Čechů a Češek ve věku 16 až 24 let. Mladí lidé z České republiky, Slovenska a Rakouska také věří, že změny klimatu probíhají rychleji než se očekávalo a negativně ovlivní jejich životy. Téma v nich proto vyvolává smutek, bezmoc a strach z budoucnosti.
::životní prostředí::
ČIŽP má pochybnosti o zákonnosti kácení, stavební úřady prověřují výstavbu
::životní prostředí::
Chorvatsko postihly nejhorší povodně za posledních 83 let, zasažena je polovina země. Nejvíce jsou nyní ohrožena města Karlovac a Hrvatska Kostajnica, kterým hrozí zaplavení. Přes 57 000 lidí bylo významně zasaženo, celkový počet lidí, na které mají povodně dopad, je ale mnohem vyšší. Bylo zaplaveno několik skladů s potravinami, potravou pro dobytek a rozsáhlé zemědělské plochy.
::životní prostředí::
Po nedávné veřejné konzultaci Politiky ochrany klimatu spustila vláda, resp. Ministerstvo průmyslu a obchodu, veřejnou konzultaci také k chystané revizi Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu.
::životní prostředí::
Hnutí Fridays for Future happeningem upozornilo na nesmyslné prodloužení těžby uhlí na dole Bílina i po roce 2033, který je v programovém prohlášení vlády uveden jako konečný pro využívání uhlí v ČR.
::životní prostředí::
V roce 2021 plánovaly evropské korporace vyvézt více než 13 200 tun zakázaných pesticidů, obsahujících asi 2 930 tun neonikotinoidních účinných látek thiamethoxam, imidakloprid nebo klothianidin.
::životní prostředí::
Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody slaví v těchto dnech 30. výročí od svého založení. Od té doby rozdělila na pomoc životnímu prostředí přes 32 milionů korun na stovky menších i větších projektů. Postupně se posouvalo její hlavní poslání od regionální záchrany ekologickou katastrofou zničených lesů Jizerských hor po dnešní stav, kdy podporuje projekty po celé republice s přesahem do zahraničí. Na začátku pomohly nadaci významné osobnosti a díky její činnosti se podařilo přinést do Jizerských hor první velké peníze na jejich záchranu. Dodnes podporuje projekty na zvyšování biodiverzity lesa, nápravu vodního režimu krajiny přírodě blízkým způsobem a další výzkumné, ochranářské i publikační projekty. Při této příležitosti Vám přinášíme rozhovor s jedním ze zakladatelů a dosavadním předsedou správní rady Františkem Pelcem, který říká: „Přírodu chráníme a obnovujeme proto, že je krásná a že život bez ní není možný, byť se nám to někteří někdy pokouší namluvit.“
::životní prostředí::
V posledních letech většina Čechů při výstavbě zděných rodinných domů používala keramické tvárnice či pórobetonové prefabrikáty. Své domy samozřejmě zateplili, ale většinou nedostatečně.
::životní prostředí::
Stovky převážně mladých lidí se sešlo před Rudolfinem, aby vyjádřili svou frustraci. Chtějí upozornit především na to, že ačkoliv vláda ospravedlňuje svá opatření s ohledem na jejich budoucnost, zároveň systematicky ignoruje témata, která mladé lidi trápí.
::životní prostředí::
Ministerstvo životního prostředí vyslyšelo letité volání laické i odborné veřejnosti k ochraně vzácné přírody na Soutoku Moravy a Dyje. Takzvaná Moravská Amazonie je území evropského významu s vyjimečnou pestrostí druhů rostlin i živočichů i jedničným krajinným rázem. Doposud však bez adekvátní ochrany s tím, že stát vzácné lesy spravuje především jako zdroj dřeva. Odborníci i více než 13 000 občanů podepsaných pod peticí Zachraňme Soutok vítají reálné kroky ministerstva k ochraně tohoto území.
::životní prostředí::
Každoročním připomínáním Světového dne včel můžeme zvýšit povědomí o zásadní roli, kterou včely a další opylovači hrají při udržování zdraví lidí a planety, a o mnoha výzvách, kterým dnes čelí. Tento den se oslavuje od roku 2018, kdy úsilí slovinské vlády vedlo Valné shromáždění OSN k vyhlášení 20. května za Světový den včel.
::životní prostředí::
Spolky se mohou přihlásit do 22. května 2023 a zaslat vyjádření
::životní prostředí::
|

Praktické návody, jak uplatňovat svá občanská práva. http://obcan.ecn.cz
- Právo vědět - Účast na rozhodování - Rovné příležitosti - Občan v EU -
Zpravodajství Econnectu
 finančně
podpořila Evropská komise a Ministerstvo životního prostředí. Za obsah
odpovídá občanské sdružení Econnect.

* Lidská práva * Sociální rozvoj a pomoc * Životní prostředí * Globalizace a udržitelný rozvoj * Kultura * Lidé a společnost * Neziskový sektor
www.kormidlo.cz
vytisknout
|