Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - kultura
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Pasivní bydlení: šetrné ekologicky i ekonomicky

-foto- Svým životním stylem a související spotřebou zdrojů za sebou všichni necháváme ekologickou stopu: a její velikost mimo jiné ovlivňuje i způsob bydlení a vše, co s ním souvisí. Lidská obydlí však mohou být k přírodě šetrná – prosazuje se koncept nízkoenergetických domů a také staveb ještě méně náročných: tím jsou pasivní domy.

Co to jsou nízkoenergetické domy? Jsou to takové stavby, které mají spotřebu tepla na vytápění nižší než 50 kWh na metr čtvereční a rok. Pro srovnání: běžné domy nově stavěné mají spotřebu okolo 100 kWh na metr čtvereční a rok a staré domy ještě dvakrát větší. Za pasivní dům přitom je považován takový dům, který má v našich podmínkách spotřebu energie na vytápění nižší než 15 kWh na metr čtvereční a rok.

U nás se tématu věnuje nevládní organizace Centrum pasivního domu - sdružení zabývající se propagací, vzděláváním a podporou pasivních domů a úspor energie ve stavebnictví. Sdružení si vzalo za cíl – kromě samotné stavby pasivních domů – prosazování standardu pasivního domu u novostaveb i u rekonstrukcí, zavedení systému certifikace pasivních domů a souvisejících výrobků a služeb, ale také zajišťování kvality realizace pasivních domů a kvality stavebních prvků a materiálů pro stavbu pasivních domů. Důležitým bodem je také ovlivňování legislativního prostředí.

Sdružení se podílí také na projektu Síť center pasivního domu – do této sítě je zapojeno třináct partnerů, kteří usilují o rozšíření stávající nabídky poradenských služeb o problematiku úspor energie ve stavebnictví, s cíleným zaměřením na pasivní domy. Poradenství o pasivních domech je pro všechny zájemce poskytováno zdarma a ve všech zapojených krajích probíhají tématické semináře. Dalšími aktivitami Centra pasivního domu jsou realizace vzdělávacích seminářů, veřejných diskusí i výstav, prezentace pasivních domů na veletrzích a také exkurze v zahraničí.

Jednou z nejdůležitějších aktivit Centra pasivního domu je pak mezinárodní konference Pasivní domy, která přináší nejnovější informace o vývoji a dění na poli pasivních domů. Akce svým zaměřením láká nejen stavební odborníky z celé Evropy, ale především také širokou laickou veřejnost. Součástí konference jsou vždy doprovodné výstavy a exkurse po nově realizovaných i rekonstruovaných pasivních stavbách v zahraničí.Zdroje a odkazy:

Centrum pasivního domu - www.pasivnidomy.cz

Mezinárodní konference Pasivní domy 2008 - 2008.pasivnidomy.cz

Ekoporadna - www.ekoporadna.cz

Publikace Pasivní dům - zkušenosti z Rakouska a české začátky (pdf, 6,9 MB) - www.veronica.cz

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz