|
Vyjádření organizace Greenpeace k úniku radioaktivní vody v Temelínu
21. 12. 2004 Jiří Tutter [Greenpeace] -
V souvislosti se včerejším únikem 20000 litrů radioaktivní vody na 2. bloku JETE upozorňuje organizace Greenpeace na velmi závažnou skutečnost. Jedná se v relativně krátké době o druhou poruchu v JETE na tzv. jaderném ostrově, tedy v srdci celé elektrárny, o kterém společnost ČEZ a.s. i Státní úřad pro jadernou bezpečnost opakovaně prohlašovaly, že pracuje bez závad. Těmto únikům předcházelo několik případů náhlého automatického odstavení reaktorů.
Opakovaný únik vody je silným signálem, že zdaleka ne vše s těsné blízkosti reaktorů je v takovém pořádku, jak ČEZ i SUJB tvrdí. Opakované incidenty jsou nutným odrazem bagatelizace problémů, na které v minulosti upozorňovali různé organizace i jaderní odborníci.
Je třeba mimo jiné připomenout rok 2000 a silné varování odborníků, že na JETE je chybně proveden projekt tzv. impulsních trubiček Ty předávají hodnoty naměřené uvnitř primárního okruhu (reaktoru a příslušných potrubí) do kontrolní místnosti. V důsledku toho může dojít, a zřejmě již dochází k přenášení chybných údajů operátorům, kteří potom nejsou schopni včas a řádně reagovat na změny v primárním okruhu, protože ty se v kontrolní místnosti nezobrazují. Stejně jako ostatní závady na JETE vedení ČEZu i SUJB bagatelizovalo (autor byl přítomen takovému jednání na SÚJB) i tuto velmi závažnou skutečnost v politickém zájmu spustit Temelín co nejdříve.
Přitom ty nejzávažnější bezpečnostní problémy primárního okruhu se dosud společnosti ČEZ i SÚJB daří před širokou veřejností tajit. Je jím existence nepovolené a tajné opravy na svárech připojujících chladící okruh k reaktorové nádobě. Přitom o její existenci svědčí utajování samotné existence nejzákladnější průvodní svářečské dokumentace, dezolátní stav zbytkové dokumentace, která jasně hovoří o velmi závažném porušení technologických postupů i utajování nálezů inspektorů SÚJB, kteří nejspíš opakovaně vyjádřili zásadní nesouhlas se spuštěním 1. bloku JETE. Poslední argument ČEZu i SÚJB spočívající v tvrzení, že kvalita svárů je v pořádku, padl při letošní plánované odstávce 1. bloku.
Během té byla zjištěna výrazně zhoršená kvalita některých svárů. ČEZ i SÚJB však celou záležitost opět úzkostlivě tají.
Jiří Tutter
výkonný ředitel Greenpeace ČR
Jiří Tutter
|
|
|
|