Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > 
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Oběti hurikánu Katrina: Rekonstrukce New Orleans dva roky poté

-Foto Scott Carter-

Studie organizace CorpWatch se zabývá protiprávním jednáním nadnárodních korporací a neschopností americké vlády v souvislosti s tragédií, kterou způsobil v oblasti New Orleans před dvěma roky hurikán Katrina. Studie navazuje na studii Big, Easy Money a je rozdělena do tří částí - úsilí běžných obyvatel o návrat do jejich domovů, obnova poškozené infrastruktury v oblasti a výhled na budoucí život v oblasti. Pro CorpWatch zpracovali Eliza Strickland a Azibuike Akaba.

-foto-

První část obsahuje příběhy lidí, kteří se po tragédii nemohli vrátit do svých domovů, protože obří elektrárenská společnost Entergy se sídlem v New Orleans zvýšila ceny. Autoři dále navštívili lidi, kteří čekali, až jim pojišťovací společnosti zaplatí za poškození jejich domovů. Autoři poté navštívili několik šťastlivců, kterým byly přislíbeny peníze na vybudování nových domovů prostřednictvím projektu Road Home, avšak zanedlouho zjistili, že vedoucí firma projektu ICF International zkrachovala. Příběh uprchlíků před hurikánem by nebyl kompletní bez zmínky o dvou společnostech Fluor a Shaw, které spravovaly kempy, kde dosud žijí někteří uprchlíci v karavanech často kontaminovaných karcinogenními látkami.

Druhá část studie se zaměřuje na společnosti, které měly na starost obnovu regionu a jeho ochranu před budoucí hrozbou dalších hurikánů: autoři zaznamenávají neschopnost společnosti Moving Water Industries, která měla instalovat pumpy v zaplavených oblastech, sledují společnosti, které profitovaly z uklizení trosek po hurikánu do oblasti vietnamsko-americké komunity. Dále se zaměřili na výrobce elektřiny a dřevařské společnosti, které využily státní pomoci pro nouzová opatření, aby ještě více zintenzivnily dopad jejich environmetálně destruktivní činnosti.

Poslední část se zabývá výhledem do budoucnosti: zcela neočekávaně došlo k boomu v kasínech v oblasti Biloxi, přestože se tamější stále zmenšující komunita nedokázala po katastrofě zotavit. Došlo také k přílivu dělníků z Latinské Ameriky, avšak nikoliv v důsledku ekonomického oživení, ale spíše jako v důsledku dočasného uvolnění pracovních zákonů, čehož využili místní podnikatelé. To stejné se týká oslavované expanze malých podniků, která je spíše přeludem než realitou. Důležitou otázkou je také, jak velká část New Orleans by měla být přestavěna vzhledem k rostoucí pravděpodobnosti dalších hurikánů v souvislosti s klimatickými změnami.Tato studie se zabývá problémem, který dosud nebyl vyřešen. Zatímco k pokroku došlo ve státech Alabama, Lousiana a Mississippi, zůstává dva roky po úderu hurikánu stále co mnoho napravit. Tato studie se zabývá věcmi, které se nepovedly, aby tak sloužila jako poučení pro budoucí katastrofy, stejně jako výzva na podporu těch, kteří dosud trpí následky tragédie.


Eliza Strickland a Azibuike Akaba - pro Econnect přeložil Tomáš Tetiva.

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz