Švédsko

kontakty
Margareta Stackerund
Swedish Environmental Protection Agency
S-10648 Stockholm
Sweden
telefon: +46-8-6981618
fax: +46-8-6981222


A. Vznik a vývoj systému

Švédsko se zabývá vytvořením systému PRTR již od počátku devadesátých let. EPA (Environmental Protection Agency, státní Agentura pro ochranu životního prostředí) prezentovala návrh systému na semináři OECD v roce 1994 a v tomtéž roce provedla pilotní studii. Zpráva obsahuje současný stav diskuse o klíčových otázkách a o výsledcích pilotní studie.

Poznatky z pilotní studie:

  • dobrovolnost hlášení nefunguje při větším rozsahu požadavků na ohlašovatele,
  • nezbytné je vzájemné pochopení mezi jednotlivými stranami (ohlašovatelé, správce a uživatelé), tak aby nedocházelo k nedůvěře mezi jednotlivými subjekty v systému, vytvoření "gentlemanského prostředí",
  • hlášení musí být lehce proveditelné,
  • ohlašovatelé preferují elektronickou podobu hlášení a hodlají využívat odborné asistence při sestavování hlášení,
  • menší a střední firmy zvláště potřebují zmíněnou odbornou pomoc při sestavování hlášení,
  • firmy užívající směsi znečišťujících látek mají problémy s identifikací jejích jednotlivých složek pro potřeby hlášení.

    B. Struktura systému

    Jsou dvě možnosti, jak v budoucnu vyřešit otázku institucionálního zabezpečení celého systému:

  • EPA sbírá data přímo od závodů
  • EPA se dohodne se správními okresy o sběru a předzpracování dat.

    Pilotní studie zahrnula sto společností, potenciálních ohlašovatelů, vybraných tak, aby vytvořily reprezentativní vzorek Švédska. Ve vzorku bylo 10 velkých firem, 45 středních a 45 malých firem. Studie ukázala na potíže, které vnikají u středních a malých firem s hlášením a potvrdila nutnost rozsáhlé asistence při plnění případné ohlašovací povinnosti. Dále bylo zjištěno, že 90% emisí pochází z největších závodů. Zatím nebylo rozhodnuto o kritériích pro ohlašovatele (velikosti závodu a seznam sektorů zahrnutých do hlášení).

    V pilotní studii se sledovalo 28 látek jako chlorovaná rozpouštědla, bromované retardéry hoření, těžké kovy, chlorované parafíny. Tyto látky byly vybrány z národního programu snižování rizik a dle seznamů z Konvence o Severním a Baltickém moři (Third Nordsea Conference a Baltic Sea Convention). EPA hodlá vytvořit seznam o 50 látkách. Bude se přednostně orientovat na látky ze švédského registru chemických přípravků. Pro zjednodušení ohlašování se uvažuje o vymezení úzké skupiny látek pro každé odvětví (např. 4 látky pro textilní průmysl).

    Pilotní studie sledovala za rok 1993 vzduch, vodu, zneškodňování odpadů, úniky do veřejné kanalizace, přenosy na skládky, "úniky" do produktu.