Česká republika

Kontakty
Ing. Karel Bláha, CSc.
Ministerstvo životního prostředí ČR
Vršovická 65, 101 00 Praha 10 - Vršovice

Ing. Zdeněk Bělohlav
Vysoká škola chemicko-technologická
Technická 5, 166 28 Praha 6
telefon: +42-2-24353769 fax: +420-2-3119657


Název systému: Registr úniků a přenosů znečišťujících látek

A. Vznik a vývoj systému

Přípravu systému PRTR v naší zemi je možno charakterizovat dvěmi etapami. Od roku 1994, kdy se na základech systému začalo intenzivně pracovat, se již mnohé změnilo. Česká republika se stala členskou zemí OECD, která připravila doporučení vládám členských zemí ohledně zavádění PRTR (kompletní verze byla schválena 20.2.1996 a rozeslána 29.2.1996) a změnila se osoba řešitele státní zakázky.

1994-1995 Evidování úniků toxických látek v ČR
Řešitelem grantu PPŽP 85/94 Ministerstva životního prostředí ČR byl malý tým Společnosti pro trvale udržitelný život ve složení Ing. Zdena Jurčíková, Ing. Ondřej Velek, JUDr. Petr Kužvart. Jako konzultanti byli přizvání pracovníci MŽP, tří velkých chemických závodů (Spolana, Synthesia, Spolchemie)..

Úkolem řešitelů postupně bylo:

  • připravit návrh systému PRTR pro ČR (1994),
  • vypracovat návrh vyhodnocovacího aparátu systému (1995), výběr nebo výroba softwaru pro hodnocení rizik za pomoci dat získaných v rámci ohlašování, začlenění tohoto prvku do budovaného GIS (geografického informačního systému), ve kterém by byla data posuzována územně v souvislosti s ostatními údaji o toxicitě prostředí (např. přirozené pozadí),
  • navrhnout tzv. aplikační nadstavbu systému (1996), tj. návrh systému legislativních a metodických cest pro využití dat z PRTR pro stanovování priorit ve státní politice životního prostředí.

    Výsledky práce týmu:

  • zpráva projektu MŽP
  • příprava pilotní studie ve Spolaně Neratovice
  • seminář v roce 1994
  • kniha "Právo na informace o chemických látkách"
  • rozsah údajů požadovaných po ohlašovatelích
  • navržený seznam látek (cca 700 látek získaných kompilací mezinárodního seznamu SunSet Project a amerického a kanadského seznamu)
  • vymezení okruhu ohlašovatelů
      závody s více než 10 zaměstnanci
        závody užívající či vyrábějící látky v určitém množství
          příslušnost k jednomu z následujících odvětví: chemický a farmaceutický průmysl, textilní a oděvní průmysl, kožedělný a dřevozpracující průmysl, papírenský a polygrafický průmysl, koksárenský průmysl a ropné rafinérie, výroba jaderných paliv a radioaktivních látek, gumárenství a průmysl plastických hmot.
        1. výběr softwaru měl proběhnout v rámci spolupráce s UNIDO

          1996 - 1997 Management chemických látek
          V tomto období se stala řešitelem projektu Vysoká škola chemickotechnologická v Praze. Projekt byl zařazen do rozsáhlejších projektů týkajících se managementu chemických látek. V rámci řešení projektu byly znovu shromážděny podklady, vytypován seznam látek pro český registr, navržen modelový ohlašovací formulář (tj. bylo zadáno provést mnoho do značné míry již hotové práce). Mezi významné počiny VŠCHT patří provedení pilotní studie ohlašování do PRTR. Studie proběhla ve vybraných podnicích západočeského regionu s více než 100 zaměstnanci. Na studii se podíleli i zástupci nevládních organizací a výsledky studie ukázaly, že podniky nejsou na ohlašování dostatečně připraveny. Mnohdy nemají dostatečný přehled o materiálových tocích, který by jim hlášení umožnil sestavit. Studie ukázala na problémy typu, že uživatelé směsí chemických látek mnohdy neznají složení směsí, což jim znemožňuje ohlásit úniky přenosy konkrétních chemických sloučenin.

          V létě roku 1997 byla formálně zřízena subkomise pro zavedení PRTR v české republice. Gestorem práce subkomise je Ministerstvo životního prostředí, které se k problematice zavedení PRTR staví de facto odmítavě. Důkazem toho je, že se komise během prvních sedmi měsíců své existence nesešla ani jednou k provedení konkrétních kroků směřujících k přřípravě PRTR.