Kanada

Kontakty
Francois Lavalée
Environment Canada
10th Floor, Place Vincent Massey, 351 St. Joseph Blvd.
Hull, Quebec, K1A 0H3
telefon: +1-819-9944073, fax: +1-819-9539542


Název systému: National Pollutant Release Inventory, NPRI

A. Vznik a vývoj systému

Základem pro NPRI je Zákon o ochraně životního prostředí z roku 1992 (Environmental Protection Act).

Pro koncipování systému byla vytvořena na podzim 1991 skupina Multi-Stakeholder Advisory Committee (MAC) složená ze zástupců průmyslu, NGOs, odborů a veřejné správy. Již v září 1991 se schází v deseti skupinách. Do září 1992 se uskutečnilo 5 dvoudenních setkání MAC a 17 setkání pracovních skupin a byla vydána průběžná zpráva o činnosti MAC.

Prvním ohlašovacím obdobím byl rok 1993, kdy bylo sledováno 178 látek. Termínem pro podání hlášení byl červen 1994. K tomuto datu se sešly informace z 1437 závodů, na jejichž podkladě byla v dubnu 1995 vydána souhrnná zpráva.

B. Struktura systému

Databázi NPRI vede federální ministerstvo životního prostředí (Environment Canada). Data jsou sbírána provinčními vládami jednou za rok. Mezi ohlašovatele patří závody zaměstnávající více jak nad 10 zaměstnanců nebo výrobci užívající či vyrábějící některou z vyjmenovaných látek v množství na 10 tun za rok v koncentracích nad 1%. Ohlašovací povinnost je obecná vyjma následujících odvětví: těžba ropy (neprobíhá-li na tomtéž místě i její zpracování), velkoobchod, maloobchod a zemědělství. O závodu se ohlašuje jméno, souřadnice, počet zaměstnanců, SIC (Standard Industrial Classification) kód průmyslové činnosti, ke které se ohlašovací povinnost vztahuje), kontaktní osoba, emisní povolení závodu.

Seznam 178 látek (Domestic Substances List) pro rok 1993 byl vytvořen na základě amerického seznamu pro TRI a seznamu Canadian Chemical Producers Association's National Emission Reduction Master Plan (Národní plán snižování emisí Kanadské asociace chemických výrobců). Z takto vzniklého seznamu byly vypuštěny látky vyskytujícící se v Kanadě v množství pod 1 tunu za rok. Dalších 78 látek spadá do regulace podle jiných kanadských vládních programů a budou do NPRI zahrnuty v budoucnu.

U jednotlivých látek se hlásí: původ látky a operace s ní prováděné v závodě, množství, sezónní výkyvy v únicích (čtvrtletní výkyv o více než 10% proti průměru), změny v množství úniků a přenosů a jejich vysvětlení, identifikační číslo CAS (mezinárodní číselný systém identifikace chemických látek).

Sledují se data o emisích do vzduchu, vody, země, podzemní injektáže a další úniky. V roce 1993 patřily mezi úniky recyklace, výroba energie, zneškodňování a ukládání odpadů. Závody mají navíc povinnost hlásit, jak dosáhly snížení emisí oproti minulému období a jakou výši emisí očekávají v dalším roce.

Kanadské ministerstvo životního prostředí zpracovává data a vydává souhrnnou zprávu. Zveřejňují se i podkladová data, která jsou přístupná na federálních a provinčních úřadech na vyžádání v tištěné nebo elektronické podobě. Data jsou rovněž dostupná po Internetu. Pozn. Podkladovými daty rozumíme nekomentované, nezpracované údaje získané z hlášení.

Utajení dat probíhá na základě písemné žádosti. Utajení může být zrušeno rozhodnutím soudu na žádost třetí osoby podle Access to Information Act (Zákon o přístupu k informacím).

Zpráva z roku 1993 obsahovala přehled o únicích podle provincií, celkový objem přenosů látek, celkový objem úniků za jednotlivé látky, úniky sledované podle závodů. Bylo dbáno na srovnatelnost dat, proto nebyly publikovány agregované údaje za různé látky.