[PRTR HOMEPAGE] [PEN HOMEPAGE] [Windows] [ASCII] [Mac] [Latin2] [Unix]

Austrálie


Plzeňská ekologická nadace
Úslavská 29, 301 44 Plzeň
telefon/fax: 019-7455905
e-mail: pen@iol.cz
http://www.ecn.cz/pen

Flag of AU

Kontakty

Annie Gabriel
National Pollutant Inventory Task Force, Environment Protection Agency
40 Blackall Street, Barton Act 2600, Australia
telefon +61-6-2741661, fax +61-6-2741230

Název systému:

National Pollutant Inventory, NPI

A. Vznik a vývoj systému

Důvodem k zavedení NPI byla zejména snaha o zajištění informací pro environmentální plánování a ekomanagement, zabezpečení občanského práva na informace o životním prostředí, minimalizace odpadů a směřování země k čistší produkci. Zároveň bude veřejnosti zpřístupněna Národní databáze odpadů a skleníkových plynů. K hlavním legislativním komponentům systému NPI Australané řadí právo na informace, ochranu obchodního tajemství a stanovení sankcí.

V roce 1992 přislíbil premiér zavedení NPI a 1996 je prvním rokem, za který se uskutečnilo ohlašování. Vytvoření systému je podloženo rozsáhlými konzultacemi vlády s průmyslem a veřejností vedenými soukromou firmou Negotiated Solutions Ltd. na zakázku Agentury pro ochranu životního prostředí ve státech New South Wales, Queensland, Victoria a Western Australia. Do konzultací o systému NPI byli zahrnuti místní obyvatelé, ekologické organizace, vědečtí pracovníci, zástupci samosprávy a státní správy, zemědělský a zpracovatelský průmysl, obchodníci, průmyslníci a zástupci odborů.

B. Struktura systému

Za vedení systému je odpovědná Agentura pro ochranu životního prostředí (Environmental Protection Agency). Systém zahrnuje jak bodové tak rozptýlené zdroje emisí. Periodicita podávání hlášení se proto u různých zdrojů liší. U bodových zdrojů jsou údaje ohlašovány v ročním intervalu. U rozptýlených zdrojů (např. automobily) jsou emisní údaje zjišťovány odhady. Pro finanční náročnost se uvažuje o periodě tři až čtyři roky. Mezi veřejností se objevují požadavky na čtvrtletní sledování některých druhů emisí, aby bylo možné zmapovat sezónní trendy znečištění.

Pro vymezení okruhu ohlašovatelů byly stanoveny prahové emisní objemy vyjmenovaných látek, jejichž překročení závod zavazuje k podání hlášení. Mezi ohlašovatele nejsou zahrnuti farmáři a malé podniky. Pro znečišťovatele, jejichž emise se nalézají pod prahovými objemy, odhadují úřady objemy emisí souhrnně pro územní jednotky vlastními silami.

Sledovány jsou emise do vody, vzduchu a země. Zvažuje se sledování ukládaného či zpracovávaného odpadu.

Data z NPI jsou šířena prostřednictvím Internetu a na kompaktních discích. Aktivně jsou rozšiřovány výroční tabulkové přehledy, které jsou přístupné na univerzitách, v místních knihovnách, prostřednictvím samosprávných orgánů a pomocí ekologických informačních center. Vybrané údaje jsou publikovány v tisku.

Obecně jsou požadavky na šíření informací z NPI formulovány takto: lehce dostupné ve srozumitelné formě, v anglickém jazyce a v jazyce místního obyvatelstva, dostupné telefonicky (uvažuje se o lince osvobozené od telefonních poplatků), dostupné v každém regionu v tištěné formě, s doplňujícími informacemi o dopadech na zdraví a bezpečnost, doprovázené vzdělávacími programy pro veřejnost.


Adresa:
Plzeňská ekologická nadace
Úslavská 29, 301 44 Plzeň
Tel./Fax: ++00420-19-74 55 905
e-mail: pen@iol.cz
Bankovní spojení: ČSOB a.s., hlavní pobočka Plzeň, č.ú: 8010 - 0104 247 403 / 0300


© Plzeňská ekologická nadace, Miroslav Šuta
19. března 1999