LOGOS členem Evropského fóra křesťanských skupina lesbiček a gayů
(Konference v Toulouse ve dnech 8.-11. května 1997)

Letos v květnu se již popatnácté sešlo Evropské fórum křesťanských skupin lesbiček a gayů - tentokráte na jihu Francie. Organizace konference se ujala francouzská skupina David a Jonathan, která v letošním roce slaví již 25. výročí svého vzniku.

Setkání Fóra se koná jednou ročně a začíná vždy v den slavnosti Nanebevstoupení Páně (v příštím roce se Fórum setká ve dnech 20.-24.5. ve Frankfurtu). Logos navázal kontakt s Fórem již v roce 1992, kdy jsme se účastnili konference v Curychu. V hojnějším počtu jsme se vypravili na setkání Fóra v Bratislavě v roce 1994 a loňském roce jsme vyslali své zástupce i do Osla (o konferencích i našich zahraničních kontaktech jsme průběžně informovali na stránkách Logosu i SOHO revue).

Po pěti létech vzájemných sympatií dozrálo naše rozhodnutí stát se členskou skupinou Fóra, což naši zahraniční přátelé přivítali s neskrývanou radostí.

S jakými výzvami jsme konfrontováni jako lesbičky a gayové, křesťané, Evropané? Tato otázka předznamenala celé letošní setkání a zaznívala vždy znovu i v jednotlivých workshopech a přednáškách konference, na niž se sjelo (a slétlo) více než 120 delegátů z 16 evropských zemí (Fórum v současné době zastřešuje 37 skupin). Zavítal mezi nás i sympatický pár starších manželů z USA, které mezi nás přivedla láska k zemřelému synovi, o jehož sexuální orientaci se dozvěděli až krátce před jeho smrtí. Nyní jsou oba činní v organizaci rodičů a přátel lesbiček a gayů.

Ženy, které tvořily pouhých 10% z celkového počtu účastníků, se sešly ještě před zahájením konference a diskutovaly o otázkách souvisejících s lesbickou orientaci a vírou, o možnostech lepší vzájemné komunikace lesbických žen žijících v Evropě i to tom, co by se dalo zlepšit uvnitř Fóra, aby přitáhlo více žen a aby se v něm ženy cítily lépe. Tuto otázku si v průběhu konference kladli i přítomní muži, ale zdálo se, že jejich vstřícnost a upřímná snaha zavděčit se „slabému pohlaví" narážela na bojovné naladění některých feministek, s nimiž se mužům nepodařilo přes veškerou dobrou vůli najít společný jazyk.

K tématům, na nichž se pracovalo ve workshopech, patřila křesťanská dimenze a tradice v našich skupinách, těžkosti spojené s postavením minority v církvi i společnosti, naše další plány a cíle i možnosti spolupráce v rámci Evropy. Dalším důležitým tématem byly otázky spojené se sexualitou a prevencí AIDS i otázky angažovanosti lesbiček a gayů na poli péče o nemocné AIDS.

Konference se zúčastnili dva teologové z katolické a protestantské církve. Katolický kněz Alain Enjalbert přednesl zajímavou přednášku o identitě homosexuálního křesťana (text máme k dispozici ve francouzštině a pracujeme na jeho překladu), protestantský teolog Laurent Gagnebin promluvil o výzvě a šanci spojené s homosexuální identitou - o výzvě k toleranci, demokracii, pluralismu.

Potěšilo nás, že v průběhu konference opakovaně zazněly hlasy zdůrazňující duchovní rozměr našeho setkání a jeho význam i pro budoucnost Fóra. Konferenci jsme ukončili společnou ekumenickou bohoslužbou, ale ještě předtím došlo z podnětu německých přátel k sestavení mezinárodních pracovních skupin, které se budou scházet v průběhu roku nad dílčími úkoly (informační servis, mapování situace, v níž se nacházejí lesbičky a gayové v evropských církvích, teologické aspekty této problematiky, fundraising, lesbické otázky, lesbičky a gayové ve východní Evropě). Skupina Logos se společně se švédskou skupinou EKHO ujala mapování situace a vytváření sítě ve východní Evropě. První setkání naší pracovní skupiny plánujeme na říjen.

Účast na konferenci v Toulouse nás - přes útrapy spojené s dlouhou cestou - osvěžila a dodala nám povzbuzení pro další práci. Zároveň - a to je asi to nejcennější, co jsme si z Toulouse odvezly - posílila náš pocit sounáležitosti s těmi, kteří v různých částech Evropy prožívají stejné těžkosti i radosti a jsou neseni stejnou vírou jako my.

- Bernadetta a Elena -