Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tisková zpráva k demonstraci za legalizaci konopí

29.4.2002
Praha [Million Marijuana March]
Autor: Marek Jehlicka

The Million Marihuana March (MMM) je mezinárodní akce na podporu celosvětové liberalizace (legalizace) konopných drog, která se uskuteční ve více než 170. městech světa. V České republice ji pořádá již čtvrtým rokem Občanské Sdružení za Legální Konopí (OSLíK), letos poprvé ve spolupráci se sdružením Konopa a konopným ombudsmanem Markem Jehličkou. Demonstrace se uskuteční v sobotu 4. května paralelně v Praze, v Plzni a v Brně.

Program pražské demonstrace, která je pojata jako happening a hudební festival, bude zahájen na Letenské pláni ve 13:00 hodin.

 • 13:00-14.00 blok kapel Nottingham, Naslouchejte hlasu vypravěče
 • 14:00-14:10 úvodní vystoupení řečníků
 • 14:10-16:30 blok kapel Seno, Need of Activity, T.H.C., Vodopumpamasomlejn
 • 16:30-17:00 hlavní vystoupení řečníků (Ivan Douda - Drop In; Hanka Sibřinová – pacientka s roztroušenou sklerózou; Marek Jehlička - konopný ombudsman; Michal Polák - OSLíK; Pavel Severa v poslanecká sněmovna v zastoupení; Jiří X. Doležal; Hanka Gabrielová – o.s. Konopa; Bushka Bryndová - novinářka)
 • 17:00-22:00 blok kapel Divokej Bill, Plexis, Mata Hari, Pila, Chalupáří

  Vedle rockové scény bude na místě dalších 10 menších pódií (soundsystems) taneční hudby nejrůznějších stylů (house, techno, trance, jungle, reggae…): Soudsphere, Cirkus Alien, Mayapur, Radio 16, Gardenzitty, Nabazigangoo, AKA, Hedonix, Djs: Tráva, Pavel Krejdl, Sidecar a další…

  Na místě budou k dispozici podpisové archy Petice za zrušení cenzury (Petici pořádá Jiří X. Doležal), informační materiály o využití technického konopí (Konopa) a brožura k MMM. Návštěvníci budou moci využít pohostinství čajovny či stánku s občerstvením.

  Cíle a požadavky MMM:
  Hlavním cílem MMM je dát veřejnosti možnost vyjádřit svojí účastí protest proti stávající protidrogové politice ČR. Ta jde cestou zpřísňující se represe v době, kdy řada evropských zemí liberalizuje svůj postoj k měkkým drogám (viz Situace ve světě). Tato populistická snaha českých poslanců vyústila až v přijetí §188a, odstavec 2b, který výslovně zavádí cenzuru do našeho právního řádu. Vláda i poslanci navíc ignorují „Projekt analýzy dopadu novelizace drogové legislativy“, který si vláda nechala sama zpracovat. V tomto dokumentu přední odborníci na drogovou problematiku prokázali, že novela zákona o drogách (§ 187a) z roku 1999 (známá jako Severův zákon) nesplnila žádný z očekávaných cílů, ale způsobila pouze zbytečné vynaložení 37 miliónů korun ze státního rozpočtu. Organizátoři a účastníci MMM s touto politikou nesouhlasí a požadují:

  • zrušení §188a odstavec 2b, který potenciálně cenzuruje diskusi o drogách v hromadných sdělovacích prostředcích a na Internetu, ohrožuje šíření informací o léčivých účincích některých drog, například marihuany, jakož i primární protidrogovou prevenci. Především však omezuje svobodu projevu a právo na vlastní názor. Protestujeme proti tomu, aby nám někdo říkal jaké knihy máme číst, na jaké filmy se máme dívat, jakou hudbu máme poslouchat, co smíme říkat a co si máme myslet.

   Navíc jde o pokus cenzury informací šířených prostřednictvím Internetu. Internet není centrálně kontrolované médium - k jeho uživatelům se dostanou pouze takové informace, které si sami vyžádají - jakákoliv cenzura Internetu by proto měla být nepřípustná - jde o omezování svobody projevu v její zatím nejčistší, nejdemokratičtější a nejpokročilejší podobě.

  • zrušení tzv. "Severova zákona" (§ 187a) zavádějícího trestnost držení drogy pro osobní potřebu a jeho nahrazení realistickým legislativním rozdělením drog do několika skupin, dle skutečné míry jejich nebezpečnosti posuzované podle nejnovějších vědeckých poznatků. Samopěstitelé a uživatelé marihuany (měkkých drog) nesmějí být postihováni podle stejného zákona, jako výrobci a dealeři tvrdých drog.
  • vyjmutí konopí ze seznamu nebezpečných psychoaktivních látek a jeho zařazení do stejné kategorie kam patří alkohol nebo tabák. Tento požadavek souvisí s požadavkem legislativního rozdělení drog. Marihuana představuje pro společnost ve skutečnosti menší nebezpečí než alkohol nebo tabák.
  • ukončení stíhání či amnestie pro všechny osoby obviněné či vězněné pouze v souvislosti s konopím a marihuanou. V českých věznicích je dnes minimálně 8 osob uvězněných v souvislosti s konopím.
  • koordinaci protidrogové politiky s ostatními evropskými státy - chceme, aby Česká Republika patřila spolu s např. Holandskem, Belgií, Švýcarskem nebo Velkou Británií k první vlně zemí, ve kterých proběhne úplná legalizace marihuany. Holandská praxe dekriminalizace ukazuje, že jde o účinný způsob jak oddělit scénu tvrdých a měkkých drog, a zejména snížení počtu uživatelů heroinu mezi mládeží.

  Za organizační výbor MMM

  Marek Jehlička - 0602-820736, 0608-529565 email: marek.jehlicka@seznam.cz Michael Polák - 0603-872631, 02-33355668 email: xchaos@arachne.cz

  DISKUSE - KOMENTÁŘE:


 • Služby Econnectu

  ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
  Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
  S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
  VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
  vytisknoutvytisknout
  Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
  Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
  NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz