Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Sdružení spotřebitelů elektřiny nesouhlasí s propagandou ČEZu, která dezinformuje spotřebitele

25.4.2002
PRAHA [Sdružení spotřebitelů elektřiny]

Sdružení spotřebitelů elektřiny (SSE) nesouhlasí s propagandou ČEZu, která dezinformuje české spotřebitele formou rozesílání dopisů s informacemi o Duhové energii. Dopisy se objevily u domácností, které spadají pod distribuční společnosti, které se chystá odkoupit ČEZ (SME, SVE, STE, VCE a ZCE, JME). Až FNM prodá ČEZu podíly v těchto distribučních společnostech, získá v nich ČEZ zcela absolutní postavení. Toto umělé zvýšení hodnoty ČEZu povede ke vzniku supermonopolu na trhu s elektřinou a podpoří diktát cen pro spotřebitele.

Argumenty ČEZu, že její elektřina je ekologická (když vlastní většinu tepelných a obě jaderné elektrárny) je nepravdivá, protože při současné výrobě elektřiny, kdy ČR prostřednictvím ČEZu vyváží téměř 1/3 výroby, je potřeba na výrobu 1TWh spálení 675 000 tun hnědého uhlí, vytěžení a znehodnocení 27 000 tun kvalitního vápence, emise 800 000 tun skleníkového plynu CO2 nebo vznik jedné tuny vysoce radioaktivního vyhořelého paliva s obsahem 10 kg plutonia a dalších radioaktivních odpadů.

Cena za elektřinu, kterou distribuční společnosti prodávají domácnostem, je dosud státem regulovaná a určovaná na každý rok na základě informací mimo jiné i od společnosti ČEZ jako největšího výrobce v ČR. ČEZ exportuje elektřinu do zahraničí za ceny, které jsou nižší, než jaké nabízí domácím distribučním společnostem. V roce 2000 byla průměrná vývozní cena elektřiny 572 Kč/MWh, ale distribuční společnosti ji nakupovali za průměnrou cenu 1180 Kč/MWh.

Sdružení spotřebitelů elektřiny by přivítalo řádnou privatizaci české elektroenergetiky formou otevřené soutěže s rovnými podmínkami pro všechny zájemce a stoprocentní otevření trhu až po konečného zákazníka, aby se umožnila řádná konkurence a skutečný trh s elektřinou, jako je tomu u vyspělých evropských států. Vznikem supermonopolu, který již v současné době ovládá většinovou výrobu elektřiny.


Milada Podpěrová
Chlumova 17
130 00 Praha 3
tel/fax: 02/2278 1471
email: spotrebitele.elektriny@ecn.cz
http://elektrina.ecn.cz


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz