Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - internet
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Právo vědět má každý

23.4.2002
PRAHA [BEZK]
Autor: Pavel Činčera

Dnes byly zcela dokončeny internetové stránky Právo vědět (http://pravovedet.ecn.cz), které shrnují několikaleté zkušenosti s fungováním zákona o právu na informace o životním prostředí (zákon č. 123/1998 Sb.).

Cílem těchto stránek je poskytovat informace související s právem občana na informace o životním prostředí. Stránky vznikly původně jako součást kampaně za přijetí zákona o právu na informace o životním prostředí (123/1998 Sb.). Jejich aktualizace a přepracování byla možná díky finanční podpoře Nadace Partnerství.

Obsah:
Stránky obsahují kapitolu o české legislativě k právu na informace, která se zabývá převážně zákony o svobodném přístupu k informacím (č. 106/1999 Sb.) a zákonem o právu na informace o životním prostředí (123/1998 Sb.), na který je na stránkách kladen největší důraz. Kromě výkladů zákonů a historie jejich vzniku jsou v části věnované zákonu o právu na informace o životním prostředí analýzy podrobně popisující zkušenosti žadatelů o informace se zákonem, často velmi negativní. Například Správa Národního parku a Chráněné krajinné oblasti Šumava vyřizuje některé žádosti déle než půl roku (zákonná lhůta je 30 dní) a to až po bohaté "korespondenci" s využitím všech opravných prostředků žadatele, Ministerstvo zemědělství na některé žádosti nereaguje vůbec. Několik zvlášť křiklavých případů neposkytování informací je podrobně popsáno i s fotokopiemi žádostí a odpověďmi příslušných orgánů.

Kapitola Zahraniční legislativa popisuje přístup k problematice práva na informace například na Slovensku, v zemích Evropské unie a USA. Ohlasy v tisku přinášejí plné texty více než 300 článků o právu na informace z českého tisku z let 1995 až 2001. Na stránkách naleznete také zajímavé tipy, odkazy a kontakty. Přístup na stránky je zdarma na adrese http://pravovedet.ecn.cz.

Zpracovatelé: občanské sdružení BEZK za finanční podpory Nadace Partnerství.

Kontakt:
BEZK, Malířská 6, 170 00 Praha 7
Tel.: 02/33381546, Mgr. Pavel Činčera
Email: pavel.cincera@ecn.cz

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz