Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Brno přestalo přehlížet lesbičky a gaye

5.3.2002
BRNO [STUD]
Autor: stud-brno@seznam.cz

Zastupitelstvo města Brna dnes na svém zasedání schválilo dotace nestátním neziskovým organizacím. Letos poprvé se mezi schválenými dotacemi objevily i dva projekty z oblasti gay a lesbické problematiky. "Je to přelomový okamžik, kdy Brno po několika našich marných pokusech konečně oficiálně uznalo existenci homosexuální minority a přínos našeho sdružení pro město," uvedl předseda sdružení lesbiček a gayů STUD Martin Strachoň.

Sdružení STUD vzniklo na jaře 1996 jako nestátní neziskové občanské sdružení. Od svého vzniku směřuje všemi svými aktivitami k dosažení plného právního i faktického zrovnoprávnění homosexuálních občanů v ČR s ostatními členy společnosti.

V současnosti je STUD jedním z největších a nejaktivnějších sdružení lesbiček a gayů v České republice. Měsíčně pořádá devět diskusních setkání, besed, filmových, literárních či poslechových večerů, sportovních a turistických akcí pro mladé lesbičky a gaye. Provozuje Komunitní centrum lesbické, gay a bisexuální mládeže, které je jediným svého druhu v České republice. Vydává měsíčník brněnských lesbiček a gayů Studna. Je také zřizovatelem telefonické Gay a lesbické linky pomoci, která je jedinou službou tohoto charakteru na Moravě. Sdružení za dobu své existence realizovalo řadu dalších mimořádných projektů, zaměřených na rozvoj kulturně-společenského veřejného života gay a lesbické komunity nebo na zvyšování společenské tolerance vůči této minoritě.

Sdružení STUD pro své obecně prospěšné aktivity usiluje o podporu města již od roku 1998. Dosud marně. "Přestože gayové a lesbičky tvoří největší minoritu v Brně, zaujímala dosud oficiální reprezentace města pozici mrtvého brouka," tvrdí bývalý jednatel sdružení Jiří Gutman. Aktivity sdružení přitom v minulém roce podpořilo nizozemské velvyslanectví, Evropská unie, ústřední orgány státní správy, nadnárodní společnost Motorola, morálně také zástupkyně ombudsmana Anna Šabatová či rektor Masarykovy univerzity prof. Jiří Zlatuška. Nyní tedy uznalo potřebnost takovýchto aktivit a společenský přínos i město Brno.

Zastupitelé z rozpočtu města přidělili na provoz Gay a lesbické linky pomoci částku 10 000,- Kč a na projekt mezinárodního gay a lesbického filmového festivalu částku 20 000,- Kč. "Výše finanční podpory je spíše symbolická a na pokrytí všech nákladů zdaleka nestačí. Chápeme však tento akt jako vstřícné gesto vyjadřující morální podporu našim aktivitám," dodal Strachoň.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz