Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Poslanci proti krajskému referendu

15.4.2002
PRAHA [Ekologický právní servis]
Autor: Ekologický právní servis

Poslanecká sněmovna odstranila ze zákona o krajích právo občanů hlasovat v krajském referendu. Zatímco návrhu ústavního zákona o celostátním referendu je věnováno okázalé úsilí vládní strany i pozornost veřejnosti, tatáž strana v tichosti podporuje zrušení referenda v krajích/1/. Možnost vrátit právo na uplatnění přímé demokracie do krajského zákona má nyní Senát.

Pozměňovacím návrhem poslance vládní ČSSD Radka Martínka bylo z návrhu novely zákona č. 129/2000 Sb., o krajích (sněmovní tisk č. 1157) vypuštěno právo občanů kraje hlasovat v krajském referendu tj. ustanovení § 12 odst. 2 písmeno g) zákona o krajích. To přiznává občanům právo vyjádřit se k důležitým otázkám svého regionu v lidovém hlasování. Ustanovení dále odkazuje na zvláštní zákon, který má stanovit podrobnosti o průběhu konání referenda; tento zákon zatím vydán nebyl, i když je jeho návrh na programu jednání Legislativní rady vlády ČR/2.

„Případným odstraněním právního základu referenda z platného zákona o krajích by zmizel i závazek navazující zákon vydat. Vládu by pak nic nenutilo návrh takového zákona předložit. V nedohlednu by se tak ocitla možnost občanů využívat přímé demokracie na krajské úrovni, tedy ve věcech, které se jich bezprostředně dotýkají“, varuje Pavel Doucha, právník Ekologického právního servisu, který se otázkou referenda dlouhodobě zabývá/3 . „V krajském referendu by občané mohli rozhodovat například o výstavbě či trase nových komunikací, rozvojových projektech či o občanské vybavenosti celokrajského významu“, dodává Doucha.

Předkladatel pozměňovací návrh rušící krajské referendum nijak neodůvodnil. O návrhu se nevedla diskuse, nesouhlas s navrženým vypuštěním referenda vyjádřil pouze poslanec Vojtěch Filip před závěrečným hlasováním. Návrh překvapivě podpořilo 133 poslanců, proti se vyslovilo 18 členů Sněmovny. Nyní bude návrh projednávat Senát. Horní komora má možnost vrátit toto právo občanů do zákona zpět, popřípadě iniciovat diskusi o důvodech (ne)existence referenda na krajské úrovni, která v Poslanecké sněmovně neproběhla.


Kontakt: Mgr. Pavel Doucha, tel.0361/25 66 62 eps.tabor@ecn.cz, www.eps.cz

1/ Návrh ústavního zákona o referendu nyní projednává Senát jako tisk č. 196. Usnesení výborů doporučují plénu návrh buď zamítnout (Výbor pro evropskou integraci) nebo přijmout pozměňovací návrh, který by omezil rozhodované věci jen na otázku přístupu k EU (Ústavně právní výbor). Výbor pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice nepřijal po patovém hlasování žádné usnesení.
V Poslanecké sněmovně se zároveň nachází ve třetím čtení senátní návrh zákona o referendu o vstupu do EU (tisk č. 996)

2/ Paragrafové znění návrhu zákona je na programu jednání Legislativní rady vlády ČR dne 25.4. 2002. Vzhledem k tomu, že Parlament už tento zákon projednat nestihne, je pravděpodobné, že po volbách spadne návrh „pod stůl“.

3/ Ekologický právní servis (EPS) se podílel na iniciování vůbec prvního místního referenda, ve kterém občané rozhodovali o konkrétní podobě své obce. Referendu v roce 2000 v Táboře o vedení dvou nových silnic středem města málem zabránil nezákonnými obstrukcemi Okresní úřad v Táboře. Více viz http://www.eps.cz/php/eps.site/dok/referendum/referendum.html


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz