Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Informace stále s problémy

8.3.2002
Praha [Otevřená společnost o.p.s.]
Autor: Karel Jech

Informace stále s problémy

Praha 8. března 2002 (Otevřená společnost o.p.s.)
Poskytovat informace občanům podle zákona 106/1999 Sb. pořád ještě působí mnoha úřadům problémy. Úřady jsou podle zákona o svobodném přístupu k informacím povinny informovat voliče a daňové poplatníky o tom, co úřad dělá, jak funguje, podle jakých předpisů rozhoduje, jak informace poskytuje a kolik to stojí. A také o tom musí vydat Výroční zprávu.

„Ve srovnání s loňským rokem se přístup řady měst a okresních úřadů zlepšil. Ale například Ministerstvo průmyslu a obchodu se jakoby stále řídí zásadou: „Zapírat, zapírat a zapírat a když nám o dokážou tak polovinku přiznat“, komentuje postoj MPO Ing. J. Prokopová. Ve své Výroční zprávě o poskytování informací totiž MPO uvádí jen část případů, kdy se veřejnost musí domáhat informací až prostřednictvím soudu.

O. Kužílek, spoluautor zákona, popsal zajímavý paradox: "Soudy nám dělají radost, i vyvolávají rozpaky: pokud rozhodují o ostatních úřadech, vydávají velmi kvalifikované rozsudky a omezují úřednickou zvůli. Například v kauze pražského magistrátu rozsudek omezil zneužití obchodního tajemství, v kauze Mohelnice odmítl zneužití osobních údajů k utajení informací o mimořádných odměnách, v kauze Karviná rozhodl, že správní řízení není překážkou přístupu k informacím, v kauze Praha 4 odmítl zneužití osobních údajů pro skrývání výsledku veřejného výběrového řízení, v kauze Rodvínov potvrdil právo žadatele získat kopii požadovaného dokumentu".

Pokud však soudy mají samy poskytovat informace jako povinné subjekty, často se zdráhají a porušují zákon. "Požádali jsme soudy o informace o sporech, v nichž rozhodovaly o právu na přístup k informacím. Některé soudy vyhověly, jiné jen zčásti. Další soud uvedl, že není oprávněn rozhodnutí poskytovat. Dva soudy odmítly poskytnout kopie rozsudků a vydaly o tom zamítavé rozhodnutí podle zákona č. 106/1999 Sb. „Úděsné na tom je, že například Vrchní soud v Praze odůvodnil své rozhodnutí ustanovením, které bylo již 9 měsíců zrušeno, a též v přímém rozporu s rozhodnutími jiných soudů."uvedl O. Kužílek.

Proto postupujeme přesně podle zákona a soudní cestou se domáháme informací od Krajského soudu v Plzni a Vrchního soudu v Praze, jenž tedy bude rozhodovat sám o sobě.

Skutečnou raritu představují stránky Úřadu pro veřejné informační systémy. „Kovářova kobyla chodí bosa.“ komentoval Oldřich Kužílek skutečnost, že ÚVIS nepublikoval svou Výroční zprávu o poskytování informací. Přitom má dle zákona také kontrolovat, zda úřady plní své povinnosti na úseku poskytování informací. „ÚVIS by si nyní měl napařit pokutu až do výše milionu korun.“ domnívá se O. Kužílek.

Povinnost informovat veřejnost i prostřednictvím internetu vznikla od počátku letošního roku i obcím, které nejsou městy. Webové stránky obcí mají velmi rozdílnou úroveň. Někdy se dá na internetové stránce obecního úřadu najít takřka vše: formuláře všech žádostí, zápisy z jednání zastupitelstva, rozpočty, čerstvé informace o výstavbě, program kina, kontakty na učitele v místní škole, jídelní lístek hostince a pokyny jak se zachovat v případě požáru nebo povodně.

Jsou však úřady, které internet navzdory zákonu naprosto ignorují. Městský úřad Plané nad Lužnicí již dva roky neplní povinnost informovat veřejnost prostřednictvím webových stránek. „V Plané na Lužnicí provozuje z vlastní iniciativy internetové stránky spousta podniků a podnikatelů, desítky občanů a několik institucí – například knihovna. Jenom Městský úřad, který má tuto ze zákona povinnost ze zákona hraje mrtvého brouka – na internetu není zveřejněno ani jméno starosty.“ konstatoval Karel Jech.

Praktickou pomůcku k zákonu 106/1999 Sb. o svobodném přístupu k informacím přináší publikace “106 odpovědí na Vaše dotazy“, kterou představil její autor a spolutvůrce zákona O. Kužílek.

Další informace
Karel Jech 0603 473 425
Oldřich Kužílek 0602 358 808

Zdroje informací:
 žaloba Otevřené společnosti o.p.s. na Ministerstvo spravedlnosti ve věci neposkytnutí informací Vrchním soudem byla odeslána 22. 1. 2002 na Vrchní soud č.j. 7 A 10/2002.
 žaloba Otevřené společnosti o.p.s. na Ministerstvo spravedlnosti ve věci neposkytnutí informací Krajským soudem Plzeň byla odeslána na Vrchní soud 14. 1. 2002 č.j. 6 A8/ 2002.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz