Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Proběhl svátek oskoruší

3.3.2002
Strážnice [INEX - SDA]
Autor: Zpracoval Vít Hrdoušek

Akce pod názvem I. mezinárodní košt oskoruší měla v programu od 18.00 hodin představení fenoménu oskoruší jako vzácného a vymírajícího stromu v úrodné krajině Moravy. Přednášky a postery byly věnovány rozšíření, pěstování a využití oskoruší. Poté následovalo bouřlivé koštování 150 představených vzorků jedinečných léčivých oskorušových pálenek. Diplomované byly vzorky nad 95 bodů.
Vítězné vzorky:
Šampion 110 Gazda Jaroslav Strážnice 165 OSK 2001

I.místo 142 Stávek Jan Němčičky OSK 1996

II-III. místo 125 Machalík Josef Bánov 267 OSK 1999

II-III. místo 66 Gazda Antonín Radějov 41 OSK 2000

Nejstarší vzorek
118 Benek Jan Unín 282 (SK) OSK+KAR 1957

K poslechu zpíval mužský sbor z Tvarožné Lhoty a hudecká muzika Mirka Minkse. Součástí programu bylo bezplatné občerstvení včetně sušených a zavařených plodů, tombola a samozřejmě poradna a prodej sazenic oskoruší.
Akce se zúčastnilo překvapivě velké množství lidí –odhadem přes 500 návštěvníků, což ukazuje na zájem o tuto akce, která bude pokračovat i v březnu 2003 v KD Strážničan ve velkém sále. Těšíme se nashledanou !!!
Závěrem pár zajímavostí o oskoruších. Jeřáb oskeruše (Sorbus domestica) je mohutný a krajinářsky velmi dekorativní strom z čeledi Rosaceae a patří mezi jeřáby. Oskoruše rostou zvláště v jihovýchodní Evropě. Nikde ve svém areálu rozšíření nevytváří souvislé porosty a roste roztroušeně ve světlých lesích. Výskyt na JV Moravě je možná okrajem rozšíření nebo sem byl tento strom zavlečen koncem středověku při válečných taženích z Balkánu. Pro možnost původního rozšíření svědčí ojedinělý výskyt tohoto stromu v porostech světlých lesů v Bílých Karpatech, ovšem většina známých stromů roste ve vinohradech, zahradách a na mezích. Největší strom na JV Moravě byl zjištěn v trati Žerotín u Strážnice s obvodem kmene 458 cm, s rozložitou koruno vysokou 11 metrů a širokou 18metrů a jeho stáří se odhaduje na 400 let.
Pořadatelé akce byly: INEX- Sdružení dobrovolných aktivit, Sdružení Ekoton a Škola vesnice Modrá.
SDRUŽENÍ DOBROVOLNÝCH AKTIVIT INEX
INEX – SDA je dobrovolnickou neziskovou organizací, která se zaměřuje na mezinárodní projekty s dobrovolníky v České republice, na propagaci a rehabilitaci dobrovolnictví u nás a na dobrovolnou činnost v projektech environmentálního, sociálního a kulturního zaměření. Je občanským sdružením více než tisíce převážně mladých lidí s cílem aktivně a činorodě přistupovat k okolnímu světu. Hostí a vysílá stovky dobrovolníků na krátkodobou dobrovolnou službu po celém světě a systematicky se věnuje též dlouhodobým projektům a organizaci příležitostných dobrovolnických činností v naší zemi. Snaží se šířit myšlenku dobrovolné práce a solidarity, vedení k aktivnímu přístupu a odpovědnosti za prostředí a společnost, cvičení týmové práce v mezinárodní skupině a organizování dobrovolné práce k pomoci v místech, kde se nedostává financí či lidského pochopení pro realizaci potřebné věci. Více o INEX – SDA na www.dobrovolnici.cz.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz