Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Státní zastupitelství: I ve Vokovicích se policisté v září 2000 dopouštěli vůči zadržovaným násilí

25.2.2002
PRAHA [Ekologický právní servis]
Autor: Vítězslav Dohnal

Státní zastupitelství pro Prahu 6 potvrdilo informace Občanských právních hlídek 1), podle kterých se také na místním oddělení v Praze Vokovicích policisté dopouštěli vůči osobám zadrženým v průběhu zasedání MMF v září 2000 fyzického násilí. Státní zastupitelství došlo k tomuto závěru po prošetření stížnosti podanou právníkem OPH proti postupu Inspekce Ministra vnitra, která tvrdila, že na této služebně k žádným trestným činům nedošlo.
Státní zastupitelství však prozatím setrvává na názoru, podle nějž se nepodařilo dostatečně prokázat policejní násilí vůči panu Byeongju Jeonga, který byl zadržován rovněž ve Vokovicích. Panu Jeongovi proto nezbude, než se svými výhradami obrátit na Ústavní soud a v případě neúspěchu k Evropskému soudu pro lidská práva. Tento postup mu OPH doporučí.

Podle státního zastupitelství šetření prokázalo důvodné podezření, že policisté se dopouštěli fyzického násilí vůči jednomu českému občanovi a několika cizincům (občanům Řecka a Švédska). Konkrétní policisty odpovědné za násilí však nelze dle názoru státního zastupitelství zákonným způsobem určit a není proto ani možné zahájit vůči nim trestní stíhání. Poškození se však mohou domáhat vůči policii náhrady škody popř. jiné satisfakce. O tom je budou OPH informovat.
Jde po Lupáčové a Ocelářské v pořadí již o třetí policejní služebnu, u níž museli zodpovědné orgány dát za pravdu podezřením z policejního násilí vzneseným OPH. Inspekce rovněž potvrdila nezákonné jednání policistů v případu občana, kterému policisté zlomili ve Štěpánské ulici nos. Informace OPH o nezákonných postupech policie a o nedostatečných kontrolních mechanismech potvrdily také uznávané mezinárodní instituce – Výbor proti mučení, Výbor pro lidská práva2), Amnesty International a Evropská komise v pravidelné hodnotící zprávě. Vrchní soud navíc rozhodl, že cizinecká policie nezákonně ukončovala cizincům v průběhu zasedání MMF pobyt. 3)

Kontakt:
Mgr. Vítězslav Dohnal, Ekologický právní servis, Kostnická 1324, 390 01 Tábor, tel. 0361/256662, fax: 0361/254866, mobil: 0608/ 721 708

Poznámky:
1) Občanské právní hlídky jsou projektem Ekologického právního servisu (EPS), který je zaměřen na nezávislý monitoring pouličních akcí, při nichž dochází ke střetu účastníků s policií. EPS je nevládní, neziskové sdružení právníků, které poskytuje občanům bezplatnou právní pomoc při právní ochraně životního prostředí a lidských práv. Bližší informace www.i-eps.cz
2) Výbor proti mučení dohlíží na dodržování závazků států, které přistoupili k Úmluvě proti mučení, Výbor pro lidská práva dohlíží na dodržování závazků států, které přistoupili k Mezinárodnímu paktu o občanských a politických právech. Obě instituce působí při OSN v Ženevě.
3) Jedná se o případ Američanky S.I., které byl ukončen pobyt s odůvodněním, že se účastnila demonstrací. Účast na demonstracích však samozřejmě není protiprávní a nemůže za něj být kdokoliv sankcionován. OPH mají informace o desítkách stejných případů, cizinecká policie vydávala všem stejná rozhodnutí, měnily se pouze identifikační údaje.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz