Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Cizinecká policie byla náležitě poučena o nutnosti dodržování zákona

7.2.2002
PRAHA [Ekologický právní servis, o.s.]
Autor: Radka Jelínková

Ekologický právní servis právě obdržel písemné vyhotovení rozsudku, kterým dal čtrnáct měsíců po skončení pražských protestů proti MMF a SB Městský soud v Praze za pravdu projektu Občanských právních hlídek Ekologického právního servisu, když konstatoval, že Policie České republiky neoprávněně ukončila pobyt cizí státní příslušnice na našem území.

Právníci OPH již v den skončení zářijových protestů kritizovali Policii ČR, že zadržuje demonstranty i jiné osoby bez ohledu na to, zda se dopouštěli protiprávního jednání. Celá věc nabrala značných rozměrů, když policie držela více než sto třicet ze zadržených cizinců po dobu čtyř dnů, aniž by jim umožnila kontakt s okolním světem včetně právníka. Některým z nich se dostalo i nelidského zacházení ze strany policie. Cizinecká policie zneužila vágnosti cizineckého zákona a celkem více než dvěma stům cizinců ukončila pobyt s tím, že museli do 24 hodin vycestovat z České republiky. Po prostudování spisu náhodně vybrané cizinky bylo stejně jako u řady jiných cizinců zjištěno, že cizinecká policie rozhodla o jejím zajištění i povinném vycestování bez jakýchkoliv podkladů.
OPH podaly ve spolupráci s AK Boháčová správní žalobu. Tříčlenný senát Městského soudu v Praze při svém rozhodování vyšel z toho, že policie nebyla vůbec schopna doložit, jakého protiprávního jednání se Američanka měla dopustit, a proto dne 22. listopadu 2001 žalobě vyhověl. Konstatoval při tom, že práva americké občanky byla porušena a s konečnou platností zrušil rozhodnutí, kterým jí cizinecká policie neoprávněně ukončila pobyt na území České republiky.

Tento pilotní případ jednoznačně poukázal na skutečnost, že kdyby se svých práv podobným způsobem domáhali i ostatní protiprávně zadržovaní cizinci, jimž byla cizineckou policií zcela nezákonně vydána naprosto identická (blanketní) rozhodnutí, stálo by to policii a ministerstvo vnitra nejen ztrátu mediálního obrazu skvěle zvládnutých demonstrantů ale i statisíce na úhradách nákladů soudních řízení a náhradách škody za nesprávný úřední postup.


Další informace poskytne:
Radka Jelínková, tel.: 0361/256662
Jiří Kopal, tel.: 0608719535

Ekologický právní servis
www.eps.cz


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
NAVRCHOLU.cz Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz