Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Kdo v Chrudimi vyčnívá z řady

13.11.2001
Chrudim [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Šárka Vobořilová

V Chrudimi začal v pondělí 12. listopadu první Regionální dobrovolnický týden, který Sdružení dobrovolných aktivit INEX uspořádalo při příležitosti Mezinárodního roku dobrovolníků vyhlášeného Organizací spojených národů na rok 2001. Součástí týdne je výstava nazvaná „Vyčnívají z řady?“ a diskusní večer na téma dobrovolníci ve městě provokativně nazvaný „Pro dobrotu na žebrotu?!“.

V podvečerních pondělních hodinách 12.listopadu byla v Informačním centru Chrudim otevřena krátkou slavnostní vernisáží výstava nazvaná „Vyčnívají z řady?“. (viz fotodokumentace na www.altus.adam.cz/1rdt/rdt.htm) Návštěvníci vernisáže vyslechli krátký úvodní projev organizátorů ze Sdružení dobrovolných aktivit INEX a poté projevy představitelů města Chrudim, místostarosty pana Řezníčka a Mgr.Slejšky, vedoucího odboru kultury a školství MÚ Chrudim, které se víceméně dotýkaly vstřícné politiky MÚ Chrudim vzhledem k neziskovým organizacím v Chrudimi. Oba hosté také pozitivně zhodnotili přínos dobrovolnictví a neziskových organizací vůbec. Na závěr vernisáže návštěvníci ochutnali jablečný mošt, na jehož výrobě se podíleli účastníci mezinárodního dobrovolnického projektu INEX – SDA v Kosteleckých Horkách.

Výstava „Vyčnívají z řady?“, která vlastně otevírá projekt Regionálních dobrovolnických týdnů v Chrudimi, je věnovaná jednak prezentaci neziskových organizací z Chrudimi, které při své činnosti využívají pomoci dobrovolníků a které o prezentaci projevily zájem, jednak ozřejmění samotného pojmu dobrovolnictví a dobrovolník.

Výstavou by organizátoři chtěli upozornit na význam dobrovolnické pomoci pro současnou společnost, poukázat na možnosti praktického uplatnění dobrovolníků v nejrůznějších projektech, ať už sociálně, environmentálně nebo kulturně zaměřených, domácích a omezeně i zahraničních. Výstava přináší i nové informace k problematice legislativy spojené s právním postavením dobrovolníka a k možnosti dobrovolné služby v zahraničí pro mladé lidi. Součástí prezentace je také nabídka pro ty, kteří by chtěli dobrovolnou pomocí přispět užitečné věci dle svého zájmu nebo zaměření přímo v Chrudimi a okolí.

Jako součástí prvního Regionálního dobrovolnického týdne se 12. listopadu uskutečnil v Čajovně Lůna v Chrudimi diskusní večer nazvaný „Pro dobrotu na žebrotu?!“ Téma se dotklo příležitostí pro dobrovolníky ve městech. Gabriela Čechová, ředitelka občanského sdružení Ratolest z Brna hovořila o sociálním programu Pět P zaměřeném na děti a mládež do patnácti let, Regina Losenická z Regionálního centra v Nasavrkách představila záměr sdružení INEX – SDA začít s realizací programu Pět P v Chrudimi a to od začátku roku 2002, Šárka Trunečková z CSSP Chrudim představila projekt Chrudim – Zdravé město, do kterého mají šanci se zapojit i místní neziskové organizace.

Vzhledem k tomu, že účastníky večera byli převážně zástupci jednotlivých chrudimských neziskových organizací, spektrum diskutovaných oblastí se rozšířilo na otázky motivace a odměňování dobrovolníků, dokonce na otázku „boje“ o dobrovolníky mezi neziskovkami a celkového nedostatku dobrovolníků ve městech jako je Chrudim, které nejsou městy univerzitními. Účastníci diskuse se shodli na tom, že v největší možné míře je třeba oslovit a přitáhnout do aktivit neziskových organizací mladé lidi, především středoškoláky, kteří si teprve hledají oblast činností, ve kterých se mohou uplatnit. Diskuse se nevyhnula ani palčivé problematice dobrovolnické pomoci v zemích třetího světa. Moderování diskusního večeru se ujala Martina Holcová, členka INEX - SDA z Brna.

Výstava „Vyčnívají z řady?“ je zamýšlena jako výstava putovní, pořadatelé by rádi výstavu postupně přemístili do prostor do prostor Zemědělské školy a Střední zdravotnické školy v Chrudimi. V prosinci by Regionální dobrovolnický týden měl být více zaměřen na informovanost středoškoláků o možnosti participace na dobrovolnických projektech v Chrudimi.
Projekt Regionálních dobrovolnických týdnů podpořilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, záštitu převzal Městský úřad Chrudim.

SDRUŽENÍ DOBROVOLNÝCH AKTIVIT INEX
INEX – SDA je dobrovolnickou neziskovou organizací, která se zaměřuje na mezinárodní projekty s dobrovolníky v České republice, na propagaci a rehabilitaci dobrovolnictví u nás a na dobrovolnou činnost v projektech environmentálního, sociálního a kulturního zaměření. Je občanským sdružením více než tisíce převážně mladých lidí s cílem aktivně a činorodě přistupovat k okolnímu světu. Hostí a vysílá stovky dobrovolníků na krátkodobou dobrovolnou službu po celém světě a systematicky se věnuje též dlouhodobým projektům a organizaci příležitostných dobrovolnických činností v naší zemi. Snaží se šířit myšlenku dobrovolné práce a solidarity, vedení k aktivnímu přístupu a odpovědnosti za prostředí a společnost, cvičení týmové práce v mezinárodní skupině a organizování dobrovolné práce k pomoci v místech, kde se nedostává financí či lidského pochopení pro realizaci potřebné věci. Více o INEX – SDA na www.dobrovolnici.cz.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz