Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tiskové oznámení - Konference o dobrovolnictví

10.11.2001
LITOMYŠL [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Jan Šotk a Petr Kulíšek

Jako posel dobrých zpráv přišla do Litomyšle na mezinárodní konferenci o "Přístupnosti dobrovolné služby - dobrovolníci v místních a sociálních komunitách“, paní Ludmila Horáková, ředitelka Bohemia Corps která přinesla žhavou zprávu o tom, že česká vláda přijala zákon upravující právní statut dobrovolníka. Přestože přesné znění zákona neměli delegáti k dispozici, ocenili, že se podařilo daný zákon vůbec vytvořit.
Zahraniční delegáti poté měli příležitost vyslechnout a diskutovat s paní Lucií Bělinovou z České národní agentury Mládež, která se zabývá rozdělováním zdrojů EU vyčleněných na projekty Evropské dobrovolné služby, o tom, jak se tento nový program úspěšně rozvíjí v ČR. Účastníci konference pak využili příležitosti navštívit Venkovské centrum hostujícího sdružení INEX -SDA a návštěvy projektu, na kterém se podílejí v rámci programu EVS i dvě francouzské dobrovolnice, které zde stráví 9 a 12 měsíců.
Delegáty konference pozdravila, i když jen prostřednictvím své zástupkyně slečny Pavly Procházkové z České komise pro UNESCO, senátorka Doc. PhDr. Jaroslava Moserová, která do října 2001 zastávala funkci presidentky Generální konference UNESCO. Díky zasedání senátu se nemohl zúčastnit JUDr.Petr Pithart, který převzal na konferencí záštitu.
V sobotu čeká delegáty diskuse o dobrovolnických projektech v sociálních komunitách, kde kromě zahraničních příspěvků budou presentovat své aktivity romské komunitě v Matiční ulici v Ústí nad Labem sdružení Rami a Člověk v tísni nebo sdružení MIP z Brna, kdy bude hovořit o projektech pro česko-německé porozumění.
Konferenci pořádá a hostí občanské sdružení INEX - Sdružení dobrovolných aktivit (INEX –SDA). Zástupci dobrovolnických organizací sdružených v mezinárodní sítě Alliance of European Voluntary Service Organisations (Alliance) jednají již v Litomyšli v hotelu Dalibor již od neděle o dosavadních výsledcích kampaně k Mezinárodnímu roku dobrovolníků 2001 (IYV 2001) nejen ve světě. Konference je pořádána pod osobní záštitou předsedy Senátu PČR pana Petra Pitharta a pod záštitou České Komise pro UNESCO. Toto významné setkání je dalším českým příspěvkem k Mezinárodnímu roku dobrovolníků 2001 (IYV 2001), vyhlášeným OSN. Na tuto mezinárodní událost naváže setkání českých a moravských neziskových organizací, které se bude věnovat závěrům mezinárodní konference a těžkostem, kterým v současnosti čelí neziskové organizace v ČR stojící na práci dobrovolníků.
Podrobný program konference naleznete na http://www.inexsda.cz/konference.
Organizátorem konference je nevládní nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, která se snaží o rozvoj a podporu dobrovolnictví zejména přípravou dobrovolnických projektů, a sice v různé délce - krátko-, středně- i dlouhodobých, od víkendových akcí po roční pobyty dobrovolníků. INEX - SDA je členem Alliance a Co-ordinating Committee of International Voluntary Service při UNESCO (CCIVS). Statut partnerské organizace má při SCI, YAP, AVSO (Association for Voluntary Service) a ICYE (International Christian Youth Exchange).
Po skončení mezinárodní části navazuje setkání českých a moravských neziskových organizací pracujících s dobrovolníky. Ty se sejdou ke zhodnocení uplývajícího Mezinárodního roku dobrovolníků 2001 a k diskusi problémů souvisejících s projekty a činností ve venkovských oblastech, při práci s lidmi mimo velká města a s mládeží. Českou část konference otevře senátor Jiří Brýdl. Úvodní referáty přednese například zástupkyně národní agentury Evropské dobrovolné služby Lucie Bělinová. Více informací najdete na http://www.inexsda.cz/konference. Všechny neziskové organizace, které téma zajímá stále zveme k tomuto setkání.
Konání konference podpořil grant Evropské komise, dalšími podporovateli jsou Město Litomyšl, Karosa Vysoké Mýto, Vertex a další. Mediálním partnerem konference je Radio Proglas.DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz