Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Dobrovolnictví je v Litomyšli skloňováno ve všech pádech

7.11.2001
LITOMYŠL [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Jan Štok a Petr Kulíšek

Dobrovolnictví je v Litomyšli skloňováno ve všech pádech a mnoha světových jazycích. „Volunteer, voluntary work, voluntary projects, workcamps, chantiers, voluntario, borantia, gönülü,“ - toto jsou nejčastěji znějící slova v zasedacích prostorách hotelu Dalibor v Litomyšli. Všechny znamenají stejné – dobrovolník, dobrovolná služba, dobrovolnické projekty, avšak v jazycích jako jsou angličtina, francouzština, italština, japonština či turečtina. Před recepcí či v zasedací místnosti hotelu Dalibor tak lze potkat zajímavé diskusní skupinky: Koba z Japonska, Zafer z Turecka, Gwyn z Británie a Jinsu z Jižní Koreje hovoří o uplynulém roce a výměně svých dobrovolníků. Vedle Hannah a Eleni z Řecka a Astrid připravují školení vedoucích dobrovolnických projektů a dále se řeší spolupráce při vysílání dobrovolníků do zemí třetího světa.
O dosavadních výsledcích kampaně k Mezinárodnímu roku dobrovolníků 2001 (IYV 2001) ve světě jednají již od neděle 4.listopadu v Litomyšli v hotelu Dalibor zástupci dobrovolnických organizací sdružených v mezinárodní síti Alliance of European Voluntary Service Organization (Alliance). Konferenci pořádá a hostí občanské INEX - Sdružení dobrovolných aktivit (INEX –SDA).
Hlavní částí celého setkání dobrovolnických organizací je ve dnech 8.-12. listopadu 2001 výroční konference na téma "Přístupnost dobrovolné služby - dobrovolníci v místních a sociálních komunitách". Konference je pořádána pod osobní záštitou předsedy Senátu PČR pana Petra Pitharta a pod záštitou České Komise pro UNESCO. Toto významné setkání je dalším českým příspěvkem k Mezinárodnímu roku dobrovolníků 2001 (IYV 2001), vyhlášeným OSN. Na tuto mezinárodní událost naváže setkání českých a moravských neziskových organizací, které se bude věnovat závěrům mezinárodní konference a těžkostem, kterým v současnosti čelí neziskové organizace v ČR stojící na práci dobrovolníků.
Zahraniční účastníci navštíví ve čtvrtek Venkovské dobrovolnické centrum INEX – SDA v Kosteleckých Horkách, v dalších dnech pak proběhne řada workshopů, o konkrétních dobrovolnických projektech v jednotlivých zemích. České projekty budou zastupovat projekty v romské komunitě v Matiční ulici v Ústí nad Labem, projekt Venkovského centra INEX – SDA a aktivity občanských sdružení na Broumovsku.
O dopadu teroristických útoků ve Spojených států na dobrovolnické projekty bude hovořit Amy Bannon z organizace Volunteers for Peace z USA.
Delegáti Alliance zvolili v úterý své reprezentanty do pětičlenného výkonného výboru, mezi kterými nebude chybět ani zástupkyně hostující organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit (INEX – SDA) Klára Dvořáková.
Do Litomyšle se sjíždí celkem 60 zástupců členských organizací Alliance a jejich partnerů z dalších mezinárodních dobrovolnických sítí jako jsou SCI (Service Civil International) a YAP (Youth Action for Peace). Konference bude slavnostně zahájena ve čtvrtek 8. listopadu 2001 v 9.00 hodin na zámku v Litomyšli za účasti starosty města pana Miroslava Brýdla, zástupkyně České komise pro UNESCO Pavly Procházkové, a dalších hostů a účastníků konference. Podrobný program konference naleznete na www.inexsda.cz.
Organizátorem konference je nevládní nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, která se snaží o rozvoj a podporu dobrovolnictví zejména přípravou dobrovolnických projektů, a sice v různé délce - krátko-, středně- i dlouhodobých, od víkendovek po roční pobyty dobrovolníků. INEX - SDA je členem Alliance a Co-ordinating Committee of International Voluntary Service při UNESCO (CCIVS). Statut partnerské organizace má při SCI, YAP, AVSO (Association for Voluntary Service) a ICYE (International Christian Youth Exchange).
Po skončení mezinárodní části navazuje setkání českých a moravských neziskových organizací pracujících s dobrovolníky. Ty se sejdou ke zhodnocení uplývajícího Mezinárodního roku dobrovolníků 2001 a k diskusi problémů souvisejících s projekty a činností ve venkovských oblastech, při práci s lidmi mimo velká města a s mládeží. Českou část konference otevře senátor Jiří Brýdl. Úvodní referáty přednese například zástupkyně národní agentury Evropské dobrovolné služby Lucie Bělinová. Více informací najdete na www.inexsda.cz. Všechny neziskové organizace, které téma zajímá stále zveme k tomuto setkání.
Konání konference podpořil grant Evropské komise, dalšími podporovateli jsou Město Litomyšl, Karosa Vysoké Mýto, Vertex a další. Mediálním partnerem konference je Radio Proglas.

informace na www.inexsda.cz a tel. 0604201113


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz