Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Kostelecké Horky a Smetanu symbolicky spojí obnovovaná alej

1.11.2001
KOSTELECKÉ HORKY [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Mgr. Šárka Vobořilová

V Kosteleckých Horkách u Chocně proběhne v sobotu 3. listopadu podzimní sázení stromů. Ovocné stromky, jeřáby a lípy, které poskytla Nadace Partnerství v rámci svého programu Strom života, budou společně sázet místní obyvatelé a dobrovolníci z Velké Británie, Francie, Kanady, USA, Itálie, Polska a Švýcarska, kteří se právě účastní mezinárodního dobrovolnického projektu Sdružení dobrovolných aktivit INEX.
Projekt výsadby tak vlastně ukončuje řadu letošních mezinárodních dobrovolnických projektů, kterých v tomto roce v Kosteleckých Horkách proběhlo šest, a zároveň se řadí mezi projekty, kterým chce sdružení přispět k rozvíjení kontaktů a k propojení vlastních aktivit s aktivitami místních lidí, především dětí.
Sázení stromů jako aktu spojování současnosti s budoucností, jako symbolu nesobectví vzhledem k budoucím generacím, je věc sdílná a srozumitelná snad všem. Symbolicky může pak působit i propojení obou sousedících obcí, Kosteleckých Horek a Plchovic – Smetany, obnovovanou alejí třešní, jabloní a jeřábů, další stromy obohatí ovocné sady, které patří k charakteristickým jevům v otevřené krajině obce, stejně jako soliterní stromy na křižovatkách cest, dávající stín a umožňující orientaci v krajině.
Na závěr výsadby je plánováno malé společenské posezení s občany a program pro děti spojený s vysazením posledního stromu.
Podzimní výsadbu stromků podpořila Nadace Partnerství, projekt technicky zabezpečuje místní Sbor dobrovolných hasičů, finančně přispěla obec i jednotlivci. Výsadba stromků probíhá v rámci mezinárodního semináře s dobrovolníky, který zorganizovalo sdružení INEX – SDA v termínu 23.10 – 10.11.2001 v Kosteleckých Horkách.


SDRUŽENÍ DOBROVOLNÝCH AKTIVIT INEX
INEX – SDA je dobrovolnickou neziskovou organizací, která se zaměřuje na mezinárodní projekty s dobrovolníky v České republice, na propagaci a rehabilitaci dobrovolnictví u nás a na dobrovolnou činnost v projektech environmentálního, sociálního a kulturního zaměření. Je občanským sdružením více než tisíce převážně mladých lidí s cílem aktivně a činorodě přistupovat k okolnímu světu. Hostí a vysílá stovky dobrovolníků na krátkodobou dobrovolnou službu po celém světě a systematicky se věnuje též dlouhodobým projektům a organizaci příležitostných dobrovolnických činností v naší zemi. Snaží se šířit myšlenku dobrovolné práce a solidarity, vedení k aktivnímu přístupu a odpovědnosti za prostředí a společnost, cvičení týmové práce v mezinárodní skupině a organizování dobrovolné práce k pomoci v místech, kde se nedostává financí či lidského pochopení pro realizaci potřebné věci. Více o INEX – SDA na www.inexsda.cz.

VENKOVSKÉ CENTRUM - DŮM Z MODRÉHO KAMENE
Modrý dům je tradiční venkovský dům v Poorličí a od počátku roku 2001 funguje jako Venkovské centrum Sdružení dobrovolných aktivit INEX. Modrý dům je rekonstruován prací dobrovolníků z ČR i zemí celého světa v rámci víkendových akcí a zejména krátkodobých mezinárodních dobrovolnických projektů. Vlastní objekt je obnovován a zařizován tak, aby ctil tradice regionu, maximálně využíval místní obnovitelné zdroje (místní materiály, vytápění dřevem, recyklace surovin, biozahrada) a zároveň architektonicky zachovával tradiční cenný vzhled za smysluplného využívání prostor domu, sýpky i zahrady. Z Modrého domu jsou realizovány projekty pro obec i okolní krajinu, projekty propagující uvědomění si hodnot tradičního venkovského způsobu života do myšlení účastníků projektů i zdejších obyvatel.
Součástí Venkovského centra je bývalá škola v Kosteleckých Horkách, která je postupně zušlechťována, tak aby mohla sloužit pro setkání, semináře, malé konference a výstavy neziskových organizací, dále jako centrum pro koordinaci a propagaci dobrovolné práce především mezi mladými místními lidmi, kteří hledají uplatnění nebo zkušenost. Je zamýšlena jako základna pro pilotní projekty sdružení zaměřené na podporu aktivit uvnitř venkovské komunity. Je místem krátkodobých a nyní již i dlouhodobých dobrovolnických pobytů dobrovolníků z Evropy i celého světa. Od března 2001 je Venkovské centrum Modrý dům místem pobytu prvních dvou dlouhodobých dobrovolníků programu Evropské dobrovolné služby.

Více o programu „Strom života“ najdete na www.stromzivota.cz a www.nadacepartnerstvi.cz. Kontakt: Petr Kulíšek, mobil: 0604-201113


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz