Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Obnova cest i česko-německých vztahů na Broumovsku

10.10.2001
KŘINICE [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Mgr. Šárka Vobořilová

Mezinárodní projekt s dobrovolníky v Křinicích bude kromě diskusí sázet stromy podél obnovovaných cest.
Broumovsko, ležící v severovýchodním výběžku Čech, je krajem s bohatou kulturní i duchovní historií, stejně jako oblastí utvářenou několikasetletým soužitím německého a českého obyvatelstva. Soužitím, které jakkoli původně pokojné, vyústilo v minulém století v tragédii lidí i krajiny.
Právě v této oblasti se stále nevyřešenými vztahy mezi Čechy a Němci, v obci Křinice/Weckersdorf, proběhne v říjnu mezinárodní projekt s dobrovolníky za účasti mladých lidí z České republiky, Německa a dalších zemí. Cílem projektu je vytvořit prostor pro diskusi a zlepšení porozumění mezi původně převládajícím (německým) obyvatelstvem Broumovského výběžku a jeho současným českým obyvatelstvem, stejně mezi ostatními zeměmi a kulturami, jejichž zástupci se projektu účastní. Cílem projektu je také rozšířit kontakty především mezi kulturami českou a německou, a napomoci ustálení pozitivních, komplikovanou historií nezatížených postojů a názorů.
Prostřednictvím mezinárodní skupiny dobrovolníků zamýšlí organizátor projektu, Sdružení dobrovolných aktivit INEX, zapojit do připravovaných aktivit místní obyvatele. Obecně projekt směřuje k obnově historického i kulturního dědictví regionu Broumovska, k posílení uvědomění a aktivní spoluúčasti místních lidí.
Obec Křinice/Weckersdorf na Broumovsku byla násilně vysídlena po 2.sv.v. a následně znovu osídlena českým obyvatelstvem z vnitrozemí, čímž došlo k přerušení kulturního, sociálního i hospodářského vývoje v rámci celého regionu Broumovsko. Obec Křinice je architektonickou památkovou rezervací obklopená nádhernou přírodou a scenérií Broumovských stěn. Právě zde stráví 14 říjnových dní mladí dobrovolníci z Německa, České republiky, Švýcarska a Koreje. Budou pomáhat sázet stromky podél cest v rámci projektu Obnova historických cest na Broumovsku a připraví odpolední program pro místní děti. Součástí programu budou i diskuse k tématu minulost a budoucnost česko-německých vztahů, setkání a neformální debata s německým rodákem, výlety do okolí, exkurze do broumovského kláštera i lezení po pískovcových stěnách se zkušeným průvodcem.
Projekt organizuje INEX – Sdružení dobrovolných aktivit ve spolupráci s obcí Křinice a Správou Chráněné krajinné oblasti Broumovsko, finančně ho podporuje Česko – německý fond budoucnosti.

KONTAKTNÍ OSOBY:
Petr Kulíšek, kulda@inexsda.cz, mobil: 0604/201113
Šárka Vobořilová, nasavrky@inexsda.cz, 0455/677 417
Karin Schöne, kschoene@web.de

INTERNET
www.dobrovolnici.cz; www.broumovsko.ecn.cz, www.braunau-sudetenland.de


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz