Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Více než polovina romských dětí nepatří do zvláštních škol!

9.10.2001
PRAHA [Václav Šneebrger - Step by Step Česká republika]
Autor: Vaclav Sneberger

Mezinárodní program Reintegrace romských žáků, který v Česku realizuje Step by Step Česká republika má za cíl napomoci řešení problematiky vzdělávání minoritních skupin. Výzkum potvrdil hypotézu, že více než polovina (54%) dětí ze zvláštních škol má psychologické a studijní výsledky srovnatelné s jejich vrstevníky na základních školách. Tyto děti tedy nemusí být vzdělávány ve speciálních institucích a jsou do zvláštních škol zařazovány z jiných důvodů než je deklarováno v poslání zvláštních škol.

Program Reintegrace romských žáků je realizován organizací Step by Step Česká republika od roku 1999 díky podpoře Open Society Institut New York na pěti zvláštních školách v České republice ( Praha, Ostrava, Kladno, Brno, Ústí nad Labem), kde je vysoké procento romských dětí. V programu je zapojeno i Maďarsko, Slovenská republika a Bulharsko. Výsledky v partnerských zemích jsou srovnatelné se zjištěními v České republice.

Výsledky

Nezávislý výzkum, realizovaný v rámci programu Step by Step ČR - Reintegrace romských žáků potvrdil, že více než polovina žáků zvláštních škol by byla dnes s menší či větší podporou úspěšná v základních školách. Pro tyto žáky se nám podařilo najít základní školy, které je po důkladné profesní přípravě pedagogů, tedy vzdělávacích seminářích a odborné supervizi, přijmou a zajistí tak hladký přechod těchto dětí.
V některých lokalitách chceme nadále podporovat vnitřní změny zvláštní školy na školu, která nabízí více vzdělávacích programů (ZVŠ,ZŠ, přípravné ročníky) a tento systém je plně prostupný tak, aby mohl pružně reagovat na potřeby a možnosti dítěte. Toto by nebylo možné bez podpory MŠMT, které celý program schválilo jako experimentální.
Ministerstvo školství v této problematice učinilo mnoho konstruktivních kroků, které cílům programu napomáhají. Co však selhává je důsledné dodržování legislativy a informovanost veřejnosti, jak ze strany orgánů státní správy i škol samotných směrem k rodičům.

Cíle programu Reintegrace romských žáků:

 Na pilotní skupině žáků ověřit procento dětí, které ve zvláštní škole dosahují výsledků srovnatelných ze základní školou a k tomuto přispět i změnou stylů učení těchto dětí implementací vzdělávacího programu Začít spolu do tříd zvláštních škol a zajistit tak maximální rozvoj dětí.
 Zajistit hladký přechod těchto dětí do hlavního proudu vzdělávání a tyto modely pak nabídnout ostatním organizacím a institucím.

Zatímco první z cílů se zejména díky tvrdé práci učitelů podařilo naplnit, přechod těchto dětí v současné době probíhá.

Prostředky a realizace:

 Implementace vzdělávacího program Začít spolu
 Podpořit a umístit do tříd pilotních škol asistenta učitele/ rodinného koordinátora z řad Romů
 Zapojit rodiče a komunitu do procesu vzdělávání
 Vzdělávat učitele v metodologii multikulturní a protipředsudkové výchovy a vzdělávání.
 Vzdělávat děti na úrovni jejich schopností nikoliv předepsaných osnov, tedy důsledně individualizovat výuku.
 Realizovat výzkum ověřující cíle programu


Prezentace výsledků mezinárodního programu a jednání o možných řešeních by měla být nápomocna i mezinárodní konference o vzdělávání Romů v Budapešti 3.-4.12.2001, za účasti vysokých státních představitelů zemí, ve kterých program probíhá a velkých světových institucí EU, OECD. World Bank. Za Českou republiku byl pozván premiér Miloš Zeman, ministr školství Eduard Zeman a vysocí úředníci jeho resortu.

V Praze dne 3.10.2001

Pro více informací prosím kontaktujte:

Mgr. Václav Šneberger
ředitel SbS Česká republika
Prokopova 9, 130 00 Praha, 3
Tel: 0603 847474, 02/22781953



DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz