Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - sociální oblast
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Jaké možnosti mají nepřijatí uchazeči o studium na VŠ?

20.8.2001
PRAHA [Agnes, o.s.]
Autor: Jan Polouček

V těchto dnech dostalo přibližně šedesát tisíc mladých lidí oznámení o nepřijetí na vysokou školu. Jenom pražská Karlova univerzita musela odmítnout bezmála třicet osm tisíc zájemců o studium na některé ze svých fakult. Zájem byl letos opět nejvyšší o Filozofickou fakultu: z téměř osmi tisíc šest seti uchazečů však byl přijatý jen každý šestý. Zájemci o studium humanitních oborů to nemají v naší zemi právě lehké.

Mnozí z neúspěšných uchazečů proto rádi využijí možnost studia v nultých ročních, jež některé fakulty otevřely. Neodradí je ani cena, která se často blíží hranici třiceti tisíc korun za rok. Zajímavá je pro ně především možnost započtení získaných kreditů za absolvované zkoušky v příštím školním roce. (Samozřejmě pouze v případě přijetí do řádného studia). Nulté ročníky tak nabízejí zajímavou šanci nepromarnit rok a uplatnit výsledky své práce v budoucnu, tedy možnost kterou žádná z mnoha vyšších odborných škol nabízí jen omezeně. Kapacita nultých ročníků je však omezená.

Zajímavé příležitosti však existují i jinde. Například AGNES – Agentura neziskového sektoru (www.agnes.cz) otevírá ve školním roce 2001/2002 celoroční vzdělávací program „Šance – studium problematiky neziskového sektoru“. „Studium je zaměřeno na teoretické a praktické předměty, související s aktivitami neziskového sektoru. Cílem studia je příprava budoucích absolventů buď pro další studium humanitních oborů na VŠ nebo pro praxi v konkrétní neziskové organizaci,“ říká ředitel AGNES Jiří Ježek. „Příprava k dalšímu studiu na VŠ se opírá o teoretické předměty, jejichž součástí jsou i výběrové předměty z nabídky učebního plánu Fakulty humanitních studií, ve spolupráci s níž je kurs realizován. Velikou výhodu pro naše studenty pak vidím ve skutečnosti, že kredity, které v rámci studia získají na Fakultě humanitních studií, jim budou v případě přijetí do bakalářského studia v příštím roce započteny“, odpovídá Ježek na otázku, v čem se kurz odlišuje od široké nabídky pomaturitního vzdělávání. „Stejný důraz však klademe i na praktické předměty, které našim absolventům umožní snazší start v některé neziskové organizaci nebo komerční firmě. Výuka manažerských dovedností je doplněna pravidelnou praxí v některé neziskové organizaci, kterou si naši studenti vybírají s ohledem na své zaměření (mládež, senioři, handicapovaní, drogově závislí, ekologické aktivity, lidská práva aj.)“.

Počet odmítnutých zájemců o studium na vysoké škole každý rok vysoce převyšuje počet přijatých. Naštěstí je však nabídka pomaturitního vzdělávání čím dál pestřejší. Stačí si jen dobře vybrat.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz