Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - lidská práva
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Občanské právní hlídky: svědectví o násilnostech a nezákonném postupu policistů stále přibývá

3.11.2000
PRAHA [Občanské právní hlídky]
Autor: Marek Veselý, Jiří Kopal

Občanské právní hlídky podávají během pátku dalších deset trestních oznámení na postup policistů vůči zadržovaným osobám. Jedná se zejména o tyto závažné trestní činy: trestný čin mučení a jiného nelidského a krutého zacházení, trestný čin zneužití pravomoci veřejného činitele a trestný čin omezování osobní svobody. Na základě zjištění OPH se policisté těchto trestných činů dopouštěli hlavně na

Během příštího týdne připravují členové právního oddělení OPH podat dalších minimálně pět trestních oznámení na postup policie.

Vzhledem k množství informací, které stále více nasvědčují o velkém množství nezákonností, kterých se policisté dopouštěli, navrhli zástupci OPH na svém nedávném jednání s vedoucím inspekce ministra vnitra Mikolášem Tominem vznik vyšetřovací komise. Tato komise, jejíž členy by byli jak zástupci inspekce, policie a ministerstva vnitra, tak zástupci organizací zabývajícími se lidskými právy a zejména členové Rady vlády ČR pro lidská práva, by měla za úkol zajistit veřejnou kontrolu nad vyšetřováním těchto nezákonností.

Ačkoliv se zástupci OPH při svém jednání s inspekcí ministerstva vnitra nesetkali s nijak vstřícným postojem ke vzniku výše uvedené komise, OPH nadále na této myšlence pracuje a připravuje její konkrétní návrh. Vstupní idea pro vznik této komise jednoznačně vyplývá z dosavadní situace, kdy neveřejný a netransparentní postup policie, zejména jejího postupu vůči zadrženým na služebnách, dal vznik této situaci. Proto bude úkolem komise zajistit kontrolu veřejnosti nad regulérností vyšetřování.


Občanské právní hlídky pokračují ve své činnosti nejen po právní, ale i praktické stránce. Další akcí, kterou budou členové OPH monitorovat, je protestní cyklojízda "Za méně aut v ulicích" pořádaná ekologickými organizacemi v pátek 3. listopadu v Brně.

Tiskové oddělení OPH
Marek Veselý, Jiří Kopal
tel.: 0604/431260, 0608/719 535, 05/575229
e-mail: tisk.oph@centrum.cz


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz