Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Kříž smíření česko-německých vztahů

2. 4. 2002 - PRAHA [Econnect]

V Teplicích nad Metují by měl být do konce léta 2002 postaven Kříž smíření. Bude stát na Bukové hoře, na místě, kde se 30. června 1945 odehrála jedna z nejkrvavějších scén poválečného odsunu Němců. Bylo při něm postříleno 23 starců, žen a dětí. Celkem bylo z Broumovska a Teplicka vyhnáno 22 tisíc lidí. Při počátečním divokém odsunu zemřelo 97 Němců, dalších 112 lidí zemřelo při "transportu starců".

Popisované tragické události, ale stejně tak i osud všech obětí staletých násilných sporů mezi Čechy a Němci na Broumovsku inspirovaly lidi, kteří již dříve rozvíjeli na Broumovsku komunitní projekty péče o krajinu a historické dědictví, k nápadu postavit na místě poslední tragédie symbolický smírčí památník. Ten dostal brzy název Kříž smíření, neboť kamenné smírčí kříže bývaly symbolem ukončení násilí a sporů, ale hlavně návratu k normálním vztahům.

Na iniciativě se podílí město Teplice nad Metují, občanské sdružení TUŽ se, Broumovsko! a INEX - Sdružení dobrovolných aktivit. Jejich cílem je postavit v krajině umělecké dílo, které by podnítilo obyvatele Broumovska i potomky sudetských Němců k novým pohledům a postojům ve vzájemných vztazích. Organizátoři chtějí podnítit společenskou diskusi, podpořit spolupráci s německými krajany a oživit myšlenku tolerance a vyrovnání se s minulostí.

Kříž smíření vytváří sochař a kameník Petr Honzátko, který mimo jiné opravil na Broumovsku kolem dvaceti barokních křížů a vytvořil také nový monument - Bránu času v Křinicích u Broumova. Památník se bude skládat ze tří částí. Přímo na místě tragédie v malém lesním lomu bude stát stéla připomínající kříž a květinu. Druhou součástí Kříže smíření bude 23 kamenů symbolizujících stejný počet obětí. Tyto kameny budou lemovat cestu spojující stélu s třetí součástí památníku - se sochou. Socha bude vytvořena ze dvou čtyřmetrových obelisků, které budou vytvářet v místě dotyku štěrbinu ve tvaru lidské postavy v lidské velikosti.

Součástí projektu je také vydání brožury, jež by měla obsahovat místní historické texty, příspěvky o česko-německých vztazích a sudetské otázce, reakce a úvahy občanů na záměr výstavby Kříže smíření i úvahy na téma smíření a tolerance na prahu nového věku.

Iniciátoři projektu předpokládají, že památník bude dokončen v srpnu tohoto roku. Slavnostní odhalení plánují na neděli 15. září u příležitosti Dnů evropského kulturního dědictví.

Michaela Klečková, Econnect

Projekt můžete podpořit finančním příspěvkem:
Název účtu: INEXSDA-Kříž smíření, číslo účtu: 731042001/2400, var. symbol 9, konst. symbol 0558. Permanentní výpis najdete na http://www.ebanka.cz/tran_uct/731042001.html.

Chcete-li pomoci jako dobrovolník, kontaktujte INEX.


O partnerech projektu:

TUŽ se, Broumovsko! je regionální pobočkou Společnosti pro trvale udržitelný život (STUŽ). K programové náplni sdružení patří péče o krajinu a kulturní dědictví, obnova venkova i obecní pospolitosti, ekologická výchova a komunální rozvoj. Pořádají řadu seminářů, workshopů, literární večery, benefiční akce apod. Více na www.centrumbroumov.cz

INEX - Sdružení dobrovolných aktivit je dobrovolnickou neziskovou organizací, která se zaměřuje na mezinárodní projekty s dobrovolníky v České republice, na propagaci a rehabilitaci dobrovolnictví u nás a na dobrovolnou činnost v péči o krajinu, kulturní dědictví, sociálních a kulturních projektech. Již po tři roky v rámci společného programu Oživení Broumovska uskutečňuje dobrovolnické projekty prospívající krajině i oživení místní komunity.

Město Teplice nad Metují má 1 820 obyvatel a leží na horním toku Metuje v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. Je neodmyslitelně spjato s Národní přírodní rezervací Adršpašsko-teplické skály, bohatou a krásnou chráněnou přírodou. Dík tomuto přírodnímu unikátu se stalo významnou turistickou lokalitou východních Čech.


Michaela Klečková

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


O Autorech

Michaela Klečková

studentka žurnalistiky na FSV UK, v Econnectu je na stáži v rámci programu Nadace VIA

Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz