Milovickou rezervaci velkých kopytníků dnes navštívili zástupci Nadace Via
29.8.2024
Praha [Česká krajina]
Autor: Dalibor Dostál, tel: +420606635303
„Důležitou součástí financování milovické rezervace velkých kopytníků jsou drobné dary od jednotlivých dárců. Jejich drtivou většinu získáváme prostřednictvím dárcovského portálu Darujme.cz založeného a provozovaného právě Nadací Via. Jsem proto velmi rád, že jsme zástupcům nadace mohli představit výsledky projektu,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.
Divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři přetvořili původně zanedbané pozemky plné černých skládek v bývalém vojenském prostoru Milovice v biologicky pestrou oblast. Namísto dříve dominantních tří druhů agresivních trav nyní území kvete na ploše stovek hektarů a vědci tam napočítali přes 111 druhů květin. Počty nejvzácnější z nich, hořce křížatého, se díky velkým kopytníkům výrazně zvýšily. Množství mladých rostlinek tohoto druhu vzrostlo o 5553 procent. Počty vzácných motýlů modrásků hořcových se zvýšily o 1700 procent.
„Pastva velkých býložravců představuje klíčovou systémovou změnu v české ochraně přírody. Se zástupci Nadace Via jsme mluvili nejenom o tom, jaké má tato metoda přínosy, ale také o překážkách, se kterými se v tuzemsku setkává. Mezi největší problémy patří nestabilita českého prostředí, která nepřeje dlouhodobým projektům,“ zmínil Dalibor Dostál.
Nadace Via od roku 1997 podpořila na 9000 projektů po celé České republice. Přes 650 milionů korun investovala do komunitních a filantropických projektů a iniciativ lidí s dobrými nápady a více než 2 miliardy korun zprostředkovala stovkám neziskových organizací díky Darujme.cz.
Ochranářská společnost Česká krajina na projektech spojených s ochranou přírody spolupracuje s experty z Biologického centra Akademie věd České republiky, Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, Univerzity Karlovy v Praze, Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky, Botanické zahrady hlavního města Prahy, Zoo Liberec, České zemědělské univerzity v Praze, Mendelovy univerzity v Brně, Masarykovy univerzity v Brně a dalších odborných institucí.
Projekty návratu a ochrany velkých kopytníků podporuje Akademie věd ČR v rámci programu Strategie AV 21, Záchrana a obnova krajiny, dále společnosti Nadace Kooperativa, Nadace Qminers, Nadace Benetheo, JRD, Accace, ČEPS, Carborundum Electrite, Amanita Design, Linde, Semix, ProfiG2, Bird & Bird, Nadační fond rodiny Orlických, Printwell, Delta Light Czech, Bříza & Trubač, advokátní kancelář, Zelená domácnost, Vertue, Pro živou zahradu, JK Jitka Kudláčková, Nadace ČEZ, Megabooks CZ, Net4Gas, Pivovar Zubr, Cestovní kancelář Periscope Skandinávie, Hotelová škola Poděbrady, Operační program Životní prostředí, Státní fond životního prostředí, Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky, Středočeský kraj, Jihomoravský kraj, Město Milovice, Město Benátky nad Jizerou, American International school ve Vídni, milovická Mateřská škola Kostička, sdružení Přátelé a rodáci Milovic i veřejnost.