Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

V Zambii podporuje ČRA projekt pomáhající farmářům adaptovat se na změny klimatu

4.6.2024
Praha [Česká rozvojová agentura]
Autor: Filip Šebek

Více než polovina obyvatel Zambie závisí na zemědělství. Výkyvy počasí a drastické sucho zde však často vedou k neúrodě a připravují místní farmáře o živobytí. Projekt podpořený Českou rozvojovou agenturou, kterou realizuje Charita ČR pomáhá zdejším farmářům přizpůsobit farmaření měnícímu se klimatu.

Mwiba je farmář ze Zambie, který se potýká se změnami klimatu, jež na zemi těžce dopadají. Působí jako takzvaný vedoucí farmář a díky školení od Charity dnes pomáhá dalším farmářům ze své komunity přizpůsobit farmaření měnícímu se klimatu. Dozvěděl se, jak pěstovat suchu odolné plodiny, jak správně skladovat svou úrodu, ale také proč nekácet stromy. O své znalosti se dnes Mwiba dělí s dalšími farmáři, kterým pomáhá úspěšně pěstovat navzdory výkyvům počasí.

Mwiba žije a farmaří v zambijské Západní provincii, která se potýká s tvrdými následky změn klimatu. Výkyvy počasí a drastické sucho vedou k neúrodě a připravují místní farmáře o živobytí. Charita Česká republika s podporou ČRA pomáhá zambijským farmářům adaptovat se na změny klimatu a představuje jim metody udržitelného zemědělství. Podporuje takzvané vedoucí farmáře, mezi které patří i Mwiba, aby se stali příkladem pro další farmáře ze svých komunit.

„Naučil jsem se, které druhy osiva jsou odolné vůči suchu, a také jak skladovat úrodu, aby mi dlouho vydržela,“ říká Mwiba poté, co absolvoval školení od Charity. „Díky školení jsme se dozvěděli, jak připravit půdu, jak sázet do řádků a jak a kdy úrodu sklízet,“ dodává farmář. Stejně jako další vedoucí farmáři, i Mwiba předává nově nabyté vědomosti dalším farmářům ze své komunity. „Znalosti, které jsem získal během školení, doslova změnily můj život a to, jak se stravujeme. Dnes jíme jinak, lépe,“ říká Mwiba spokojeně.

Kromě toho, že se zemědělci naučili, jak dále úspěšně hospodařit, dozvěděli se také, co nedělat. „Dozvěděli jsme se, že nemáme kácet stromy, protože tím přispíváme ke změně klimatu. Takže teď naopak sázíme stromy tam, kde jsme je dříve pokáceli,“ vysvětluje Mwiba. Odlesňování je v Zambii velkým problémem, zejména ve venkovských oblastech, kde lidé kácejí dřeviny, aby měli více prostoru pro pěstování plodin.

Subsaharská Zambie je jednou ze zemí, na které změny klimatu dopadají obzvlášť tvrdě. Nejvíce trápí místní farmáře, kteří závisí na zemědělství. Farmáři, jako je např. Mwiba, jsou podporováni, aby dokázali pěstovat navzdory měnícímu se klimatu. Na školeních se dozví, jak diverzifikovat plodiny či jak je správně uskladnit, aby jim dlouho vydržely. Pomáhají jim v tom také mobilní aplikace, díky nimž získají přístup k důležitým informacím o podnebí, dokážou si vyřídit pojištění proti klimatickým rizikům a také přes aplikaci jednoduše dostanou svou úrodu na trh.

Díky podpoře farmářů se také daří lépe bojovat proti podvýživě. I Mwiba má dnes pestrou a výživnou stravu. „Nyní si dopřávám tři jídla denně. Za to jsem moc vděčný,“ pochvaluje si zambijský farmář projekt, který realizuje Charita ČR společně se Světovým potravinovým programem a za podpory České rozvojové agentury.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz