Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Hotovost v ústavě nebude. Sankce za její odmítání by však měly začít platit co nejdříve

17.2.2023
Praha 7 [Iuridicum Remedium, z. s.]
Autor: Hynek Trojánek, tel: 607249856

Senát zamítl iniciativu senátorky Jitky Chalánkové, která navrhla zakotvit právo na platbu v hotovosti v ústavě. Podle právníků z organizace IuRe se tak otevírá prostor pro novelu zákona o oběhu bankovek a mincí, zvláště když právě tuto cestu nově podpořil svým doplňkovým usnesením i Senát. Tato novela by nově měla přinést pokutu pro ty, kdo odmítnou hotovost přijmout.


Vedle pokuty by novela měla také vyjasnit, na koho se povinnost přijímat hotovost vztahuje a kde jsou možné výjimky. Novela je připravována na základě podnětu organizace IuRe (Iuridicum Remedium), který byl přijat a následně podpořen Radou vlády pro lidská práva již v roce 2021. Nyní je tato cesta podpořena i usnesením Senátu, který se většinově shodl na tom, že je třeba problém řešit zákonem, byť nepodpořil jeho řešení na ústavní úrovni.

“S přípravou novely se dle vyjádření ministerstva financí čekalo do té doby, než bude návrh senátorky Jitky Chalánkové vypořádán. Věříme tak, že nyní již práce na úpravě zákona, k jehož přípravě se vláda zavázala už loni ve Výhledu legislativních prací vlády pro léta 2023–2025 a který přinese jistoty pro lidi platící hotovostí, nic nebrání,” říká právník IuRe Jan Vobořil.

Organizace IuRe upozorňuje na problémy s odmítáním hotovosti dlouhodobě. Na právní bitvu za ochranu hotovosti aktuálně vybírá prostředky v crowdfundingové sbírce. Na některých místech již nelze hotovostí platit vůbec. Příkladem může být třeba zrušení možnosti hotovostního placení sociálního pojištění na pokladnách v roce 2020. Jindy je platba hotovostí nevýhodná. Například lístky na MHD ve Znojmě vyjdou při platbě hotovostí až dvakrát dráž. Právě na důsledné pohlídání legislativy včetně výjimek, na jejichž zavádění lze očekávat velký tlak ze strany vlivných podnikatelských svazů i některých orgánů státní správy, vybírá IuRe od veřejnosti peníze.

Ochranu hotovosti řeší IuRe v rámci širší kampaně Právo na analog, dle které by lidé neměli být nuceni do využívání digitálních nástrojů. Zástupci IuRe kritizovali na podzim roku 2022 i zavádění povinných datových schránek. Kvůli těm si nyní lidé masově ruší živnosti.


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz