Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Popůvky budou mít ekologičtější odpadové hospodářství

19.9.2022
Brno [meneodpadu.cz ]
Autor: Filip Poštulka, tel: 724104295

Obec Popůvky v okrese Brno-venkov zásadně proměňuje odpadové hospodářství. Zavádí do něj takzvané chytré technologie a postupy. Jde například o evidenční systém, sběr plastu a papíru dům od domu či třídění rostlinných zbytků přímo z kuchyně. Již nyní technologické novinky přináší úspory, kdy dochází k výraznému zvýšení vytříděnosti odpadů či snížení množství komunálního odpadu.


Díky technologiím, které obec nově zavedla, snížila meziročně množství komunálního odpadu téměř o polovinu a zaznamenala nárůst vytříděných bioodpadů o více než 130 procent! Skla se ve stejném období vytřídilo o sto a plastu o padesát procent více. Jak se to během jednoho roku podařilo? Zásadně tomu pomohlo zavedení evidenčního systému. Ten umí s pomocí mobilních terminálů načítat prostřednictvím QR kódů naplněnost nádob i druhy odpadů. Velkou roli sehrálo také zavedení sběru odpadu dům od domu či zahájení třídění rostlinných zbytků z kuchyně.

V rámci proměny odpadového hospodářství pak v Popůvkách:

- zavedli evidenci vyprodukovaného směsného komunálního odpadu i tříděných složek odpadu. Ta je

možná díky tomu, že dané nádoby jsou vybaveny QR kódy, které jsou propojené s evidenčním systémem ECONIT. Zástupci obce díky tomu mají dokonalý přehled o odpadech.

- rozbíhají pohodlný systém sběru tříděného odpadu takzvaně dům od domu – v Popůvkách byl spuštěn pro papír, plast a bioodpad. Občané pro tento účel dostali od obce speciální nádoby. Jde o adresný, tedy ne-anonymní sběr, a tak se občané chovají k odpadům zodpovědněji.

- startují třídění rostlinných bioodpadů přímo z kuchyní – domácnosti dostaly speciální košík, do kterého třídí rostlinný kuchyňský odpad. Po jeho naplnění ho pak občané vysypou do hnědé nádoby, kterou k tomu mají v domácnosti k dispozici.

Měně odpadu, více úspor

„Překvapilo nás, že se zavedení nových technologií tak rychle promítlo do vyšší efektivity nakládání s obecními odpady. S těmito novinkami vytřídíme výrazně více odpadu a naopak komunálního odpadu je podstatně méně,“ uvádí starostka obce Miluše Červená.

Chytrá evidence

Evidenční systém, který obec zavedla, se jmenuje ECONIT. Funguje jednoduše; jeho hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který načítá QR kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Technologie je přizpůsobená na míru obce Popůvky. Obci pomáhá při přeměně odpadového hospodářství společnost JRK.

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz