Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - životní prostředí
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Tábor v Bělči získal ocenění za systém ohřevu vody sluncem

12.7.2022
BĚLEČ NAD ORLICÍ [Českobratrská církev evangelická]

Tábor Jana Ámose Komenského v Bělči nad Orlicí vlastněný a provozovaný Českobratrskou církví evangelickou získal ocenění Roman Juriga Eco-Church Award, které od roku 2017 uděluje Evropská křesťanská environmentální síť (ECEN). Tuto cenu získávají církevní projekty vznikající se zřetelem na ochranu životního prostředí, které se mohou stát vzorovými řešeními i pro další církevní organizace jinde v Evropě.

Tábor v Bělči byl oceněn za systém ohřevu vody za pomoci solárních kolektorů umístěných na hlavní budově, který zajišťuje teplou vodu tekoucí z kohoutků v celé hlavní budově tábora, v kuchyni, v jídelně a v letních umývárnách. Porota ocenila, že systém přispívá k ekologičtějšímu provozu areálu, šetří peníze a současně slouží i jako inspirace pro možné podobné systémy ve sborech, domácnostech, firmách či školách tisíců návštěvníků, kteří ročně do tábora zavítají.

Symbolické předání ocenění proběhlo 15. června 2022 v rámci každoročního shromáždění ECEN, které se konalo online, a kterého se zúčastnili zástupci církví z celé Evropy.

Po předání ocenění proběhlo představení oceněného projektu, tábora v Bělči a jeho aktivit i samotné Českobratrské církve evangelické. Správce tábora v Bělči Václav Španihel v rámci prezentace také nastínil některé z dalších kroků směrem k úspornějšímu provozu, které se v táboře chytají – výměna starých oken za izolační, vytápění pomocí tepelných čerpadel a splachování tzv. šedou vodou, tedy čistou odpadní vodou, která by jinak skončila bez dalšího využití.

Kromě symbolického uznání získal tábor také finanční odměnu a s odstupem několika týdnů dorazil poštou i balíček s pamětní destičkou, která se bude skvět na zdi v hlavní budově tábora.

Spolu s táborem v Bělči byla cena udělena také projektu SAGE farnosti Sv. Anny v Dublinu v Irsku, v rámci kterého se členové a členky farnosti dlouhodobě zapojují do řady aktivit souvisejících s ochranou životního prostředí – od úsporných úprav kostela až po spolupráci se středoškoláky zapojenými do protestů Fridays for Future.

* aktuální instalace solárních kolektorů zahrnuje systém 24 panelů a akumulačních nádrží na tisíce litrů vody
* slunce ohřívá vodu do 24 sprch, 53 umyvadel a jedné vany
* celková plocha kolektorů je 54 m2
* díky viditelnému umístění má také edukační rozměr - areál tábora ročně navštíví tisíce lidí, mimo jiné ze školek, škol, zájmových organizací a sportovních klubů, členové farních sborů apod.
* kromě environmentálního rozměru mají solární kolektory také významný ekonomický přínos - v hlavní sezóně (od května do září) pomohou uspořit značné množství energie, protože ohřev teplé užitkové vody je z hlediska provozu rekreačního střediska jednou z energeticky nejnáročnějších položek (roční úspora v řádu mnoha desítek tisíc korun při cenách z r. 2020)
* středisko v Bělči je aktuálně jednou z projektových priorit Ústřední církevní kanceláře ČCE s cílem snížit energetickou náročnost provozu i jeho dopady na životní prostředí

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz