Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - vše
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Škody na ovcích na Jablunkovsku jsou nižší, než se předpokládalo. Většinou jim lze předcházet

22.7.2022
JABLUNKOV [Hnutí DUHA]
Autor: Aleš Miklík, tel: 604 131 131

V posledních týdnech došlo na Jablunkovsku k nárůstu počtu škod způsobených vlky na hospodářských zvířatech, zejména ovcích. Souvisí to zřejmě s narozením vlčat, které se ve Slezských Beskydech podařilo potvrdit v rámci terénního monitoringu Hnutí DUHA a Mendelovy univerzity. Rodičovský pár se nyní nachází v obtížném období, kdy musí uživit mláďata, která zatím nedovedou sama lovit. Přirozeně proto vyhledává nejsnáze dostupnou potravu. Některá média informovala (často bez uvedení zdroje informace) o až 200 zabitých ovcích. Hnutí DUHA proto 14. července požádalo město Jablunkov o data, týkající se škodních událostí způsobených vlky na hospodářských zvířatech v jeho správním obvodu.

Z dodaných informací vyplývá, že od začátku roku do dne podání žádosti, tedy od 1. 1. 2022 do 14. 7. 2022, bylo v jeho správním obvodu vlky zabito nebo muselo být utraceno 66 ovcí a 13 ovcí bylo zraněno. Od 1. do 14. 7, kdy škody za krátké časové období kulminovaly, vlci zabili nebo muselo být utraceno 33 ovcí a 6 bylo zraněných.

Podle protokolů získaných z městského úřadu Jablunkov nesplňovala většina ohrad, ve kterých vlci útočili, minimální standardy AOPK ČR. Ty byly splněny ve 4 z 25 případů (tedy v 16 % chovů). Celkem 9 ohrad bylo v době útoku pod napětím, z toho ale ve dvou případech ohradu tvořily jen 2 vodiče, které nemohly efektivně zabránit útokům. Napětí v ohradníku bylo měřené jen v jednom případě. Žádná z pevných ohrad neměla ochranu proti podhrabání.

Hnutí DUHA bude i nadále sledovat vývoj v počtu škod u dotčených městských úřadů. V případě doplňujících otázek kontaktujte:
Mgr. Miroslav Kutal, Ph.D - akademický pracovník Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně a vedoucí programu Šelmy Hnutí DUHA. Člen expertní skupiny Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN), věnující se velkým šelmám (LCIE, Large carnivore initiative for Europe). Zabývá se monitoringem, výzkumem a ochranou vlků 20 let. Více informací. Email: miroslav.kutal@hnutiduha.cz, tel.: 728 832 889

DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz