Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - regionální rozvoj
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

Město Skuteč zásadně sníží produkci odpadů

5.5.2022
Pardubice [meneodpadu.cz ]
Autor: Filip Poštulka , tel: 724104295

Město v rámci proměny odpadového hospodářství:

- spustilo pohodlný systém sběru tříděného odpadu – s pomocí sběru nádob takzvaně dům od domu pro plast a papír. Občané pro tento účel dostali od města speciální popelnice. Celkem šlo o cca 1500 sběrných nádob. Jde o adresný, tedy ne-anonymní sběr, a tak se občané chovají se k odpadům zodpovědněji.

- zavedlo evidenční systém – město s jeho pomocí může přesně sledovat množství vytříděného papíru či plastu. Systém, který se jmenuje ECONIT je součástí partnerství města a společnosti JRK, která novinky v odpadech ve Skutči zavádí. Funguje jednoduše; hardwarová část představuje nástroj na sběr dat – tedy mobilní terminál, který pomocí RFID (radiofrekvenční) technologie skenuje kódy, a ta softwarová zase pracuje s daty. Technologie je přizpůsobená na míru Skutči.

- začalo evidovat jednotlivé výsypy – to je možné právě díky evidenčnímu systému. Město ve spolupráci se svozovou společností umístilo RFID čipy na sběrné nádoby s komunálním odpadem. Díky propojení s evidenčním systémem je možné sledovat, kdy byla nádoba vysypána. Lze tak efektivněji pracovat s frekvencí svozů. Ta už nyní – po zavedení systému – mohla být zvýšena z týdenní na čtrnáctidenní. To přináší úspory.

- vyměnilo nádoby ve sběrných hnízdech – výměna probíhala společně s distribucí nádob domácnostem. Nyní tak budou ve sběrných hnízdech, místo takzvaných zvonů, nádoby o objemu 1100 litrů. Jejich svoz bude efektivnější, kdy odpad bude také evidován pomocí RFID čipů. Taková optimalizace povede k dalším úsporám.

- zavedlo evidenci na sběrném dvoře – domácnosti dostaly kartičku s přiřazeným kódem. Když občané přinesou na sběrný dvůr odpad, obsluha ho zváží, naskenuje kartičku a kód přiřazený k odpadu. Dvě pípnutí terminálu přinesou všechny podstatné informace – kdo a kdy jaký odpad donesl a kolik ho bylo. Dojde tak k zjednodušení a zrychlení administrativy, jež s tím byla spojena. Především však bude mít město veškeré informace o odpadu, který je na sběrném dvoře. Společně s údaji o obsahu jednotlivých výsypů, tak budou mít ve Skutči absolutní přehled o odpadech. A vzhledem k tomu, že jde o systém adresný, omezí se možnost zneužití sběrného dvora případnými nepoctivci.

„Proměna nakládání s odpady je pro Skuteč velmi důležitá. Budeme díky tomu lépe připraveni na novou odpadovou legislativu,“ vysvětluje místostarosta obce Jaroslav Hetfleiš a doplňuje: „Podstatné však je, že díky této proměně dosáhneme velkých úspor, což je samozřejmě dnes – v době, kdy ceny energií a dalších vstupů letí raketově nahoru – pro město zásadní.“


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz