Pouze text - only text Econnect Zpravodajství Informační servis pro NNO
- Kalendář akcí | Práce v NNO | Katalog odkazů | Občan TOPlist
- -
Pouze text - only text
logo Econnectu Zpravodajství
pro registrované uživatele pro novináře pouze text English
-
- - - - - - - - -
- -
-
Zpravodajství ze VŠECH oblastí Životní prostředí Lidská práva Sociální oblast Gender Regionální rozvoj Kultura Občanský sektor Internet
- -
Zpravodajství - občanský sektor
zpravodajstvi.ecn.cz > zpravodajství > tiskové zprávy
-
-

 zprávy

 komentáře

 tiskové zprávy

 témata

 multimedia

INEX spouští sezónu workcampů, cílem je bránit vzniku nacionalismu a šovinismu ve společnosti

16.3.2022
Praha 2 [INEX - Sdružení dobrovolných aktivit]
Autor: Marek Šurkala, tel: 776748203

Nevládní nezisková organizace INEX – Sdružení dobrovolných aktivit, z.s. (INEX) se po dvou letech útlumu způsobených pandemií COVID-19 plně navrací k mezinárodnímu dobrovolnictví. Krátkodobé mezinárodní dobrovolnické projekty, tzv. workcampy, v sobě kombinují veřejně prospěšnou práci, poznání cizí země, seznámení se s lidmi jiných kultur a neformální vzdělávání. Cílem projektů je vytvářet prostor pro dialog a solidaritu mezi lidmi napříč národy a bránit tak vzniku nacionalismu a šovinismu ve společnosti. Slavnostní zahájení sezóny proběhne 16. března v 18:00 na Facebook Live.

„S INEXem každý rok vyjede do zahraničí přibližně 450 dobrovolníků. Vlivem pandemie Covid-19 došlo před dvěma lety k výraznému poklesu výjezdů na mezinárodní projekty až o 90 %, v roce 2021 pak vyjelo přibližně 150 dobrovolníků. Po oba roky jsme proto zaměřili naše aktivity na lokální úroveň a workcampy v České republice. Se slábnoucí pandemií očekáváme opětovný růst zájmu o výjezdy do zahraničí,“ přibližuje situaci v mezinárodním dobrovolnictví Alena Cabalka, koordinátorka zahraničních workcampů. Hlavní nabídka dobrovolnických projektů pro rok 2022 se zájemcům o dobrovolnictví zpřístupní ve středu 16. března.

Workcampy obvykle trvají 2-3 týdny. Během projektu společně mezinárodně složená skupina dobrovolníků pracuje na veřejně prospěšných iniciativách, přičemž náplň bývá velice různorodá. Zastoupeny jsou projekty zaměřené na ochranu přírody, rekonstrukci památek, práci s dětmi či znevýhodněnými lidmi nebo také na organizaci kulturních událostí. Koncept workcampů vznikl v roce 1920, kdy u francouzského města Verdun proběhl dobrovolnický projekt, během něhož si účastníci z navzájem dříve nepřátelských zemí (Německo, Francie, Švýcarsko, Anglie) dali za cíl společnými silami obnovit válkou zničené město. Lenka Kadeřábková, ředitelka INEXu, pak zasazuje vizi workcampů do současného kontextu: "Evropa žila dlouhou dobu v pokojném soužití a současná situace války na Ukrajině je pro všechny hrozivým vystřízlivěním, jak moc křehký může být mír mezi národy. O tom více se ukazuje důležitost mezinárodních workcampů, které vznikly právě na troskách poválečného světa. Naše dobrovolnické aktivity bohužel nemají takovou sílu, abychom dokázali vyřešit aktuální války a jejich humanitární dopady na civilní obyvatelstvo. Věříme ale, že právě trvalé pěstování přátelství a solidarity mezi lidmi napříč národy je cestou, jak válkám zamezit."

INEX vznikl v roce 1991 a zabývá mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním. Díky členství v mezinárodní síti Alliance of European Voluntary Service Organizations umožňuje zprostředkovat českým zájemcům o dobrovolnictví projekty ve více než 40 zemích světa.


Odkaz na událost na Facebook Live:
https://www.facebook.com/events/3068019466860382

Fotografie z archivu:
https://drive.google.com/drive/folders/1IgcvMS80AXM5aUi0fya2R17q6x_ovdHw?usp=sharing


DISKUSE - KOMENTÁŘE:


Služby Econnectu

ToolkitUnavuje vás tvorba www stránek v HTML?
Nemá váš webmaster čas na jejich aktualizaci?
S publikačním systémem TOOLKIT to zvládnete SNADNO, RYCHLE A SAMI:
VYZKOUŠEJTE ZDARMA!
vytisknoutvytisknout
Logo Econnectu Easy CONNECTion - snadné spojení mezi lidmi, kteří mění svět
Webhosting, webdesign a publikační systém Toolkit - Econnect
Econnect,o.s.; Českomalínská 23; 160 00 Praha 6; tel: 224 311 780; econnect@ecn.cz